zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Ve Zlíně zpracovávají biologický odpad na palivo

30.07.2007
Odpady
Ve Zlíně zpracovávají biologický odpad na palivo

Zlín - Zlínské technické služby mají k dispozici speciální zařízení, v němž se biologický odpad mění na palivo. Linka za asi osm milionů korun je podle zlínské radnice i dodavatelské společnosti v České republice ojedinělá. Ročně dokáže zařízení zpracovat až 1500 tun odpadu, hlavně trávu, odřezky větví či starý papír. Vzniklý kompost se spaluje v teplárně. Město uvažuje o tom, že v budoucnu kapacitu zařízení umístěného v areálu skládky Suchý důl zvýší.

"Evropské normy i naše zákony nám ukládají povinnost postupně snižovat množství biologického odpadu na skládkách," řekl dnes ČTK náměstek zlínské primátorky Hynek Steska. Zařízení je nyní ve zkušebním provozu, po jeho skončení se bude radnice zabývat rozšířením kapacity. "Pouze jeden fermentační kontejner výrazně zhoršuje ekonomiku provozu. Uvažujeme až o čtyřech," poznamenal Steska. Vyprodukovaný kompost, jehož výhřevnost je srovnatelná s hnědým uhlím, odebírá firma Atel Energetika Zlín.

Množství využitelného odpadu, který vzniká jen v městských parcích a lesích, pracovníci magistrátu odhadují na 5000 tun ročně. Další odpad potom produkují domácnosti. Podle Stesky je tak vybudování zařízení pouze prvním krokem ke snížení množství biologického odpadu, který nyní končí bez dalšího využití na skládce. "V současnosti se zde zpracovává odpad, který vzniká při ošetřování zeleně. Musíme ale najít cesty jak získat biologickou složku z komunálního odpadu," uvedl.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí