zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Hluk z průmyslového areálu ruší obyvatele

30.07.2007
Hluk
Hluk z průmyslového areálu ruší obyvatele

OTROKOVICE - Obyvatelé Staré kolonie v Otrokovicích si stěžují na nepříjemný rámus, který se ozývá z areálu Toma i ve večerních hodinách. Příčinou je prý přesouvání kontejnerů, které vyrábí firma Marco. Jednatel společnosti popřel, že by hluk přicházel tak pozdě, přes den pak přislíbil nápravu.

Randál prý otravuje místní občany několikrát za den. „Nejčastěji ho musíme poslouchat ráno kolem deváté hodiny, ale výjimkou není ani desátá až jedenáctá večerní,“ postěžovala si obyvatelka staré kolonie Zdenka Ančincová. Také její sousedce, která chce zůstat v anonymitě, pravidelný kravál dost vadí. „Rozhodně to není příjemné, obzvlášť když chceme spát,“ řekla.

Jednatel společnosti Marco Josef Peterka nesouhlasil s tvrzením obyvatel, že firma přesouvá kontejnery v době nočního klidu. „Naši zaměstnanci pracují na dvě směny, přičemž druhá trvá do dvaadvaceti hodin. Po skončení pracovní doby v areálu firmy nikdo není, je tedy nemožné, aby rámus přicházel tak pozdě,“ vysvětlil. Podle něj to prý může dosvědčit také zákaz vjezdu nákladních aut do areálu v době od dvaadvacaté do šesté hodiny ranní. Právě ta vyrobené velkoobjemové sběrné nádoby denně odvážejí.

Majitel výrobní firmy to vzal na vědomí a přislíbil nápravu
„Pravda je, že jsou kontejnery přesouvány dvakrát denně a kovová kola po zemi dost vržou,“ řekl jednatel firmy. Jedná se přitom o trasu z místa výroby do místa nakládky dlouhou dvě stě padesát metrů.
Společnost Marco hodlá záležitost v budoucnu řešit. „Do konce roku máme v plánu pořídit speciální transportní vozíky s gumovými kolečky, které by rámus značně omezily,“ slíbil Peterka.

Občané, kterých se situace týká, se mohou obrátit na Městský úřad Otrokovice. „Kdyby nás kdokoliv kontaktoval, začali bychom danou situaci řešit. Doposud se tak však nestalo,“ uvedl mluvčí otrokovické radnice Milan Plesar.
Pokud by obyvatelé sami chtěli zjistit, zda firma neporušuje stanovené limity hluku, musejí nejdříve podat stížnost na krajskou hygienickou stanici ve Zlíně.

„V chráněném venkovním prostoru, což je dva metry od fasády domů, je povoleno přes den maximálně padesát decibelů, od dvaadvacáté hodiny do šesti ráno čtyřicet decibelů,“ upřesnila Magda Mezírková z Krajské hygienické stanice ve Zlíně.

 Marie Šidlová

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
19
1. 2018
19-21.1.2018 - Seminář, školení
Praha 6
22
1. 2018
22-25.1.2018 - Veletrh, výstava
Ostrava
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí