zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Připravovaná průmyslová zóna se ekologům nelíbí

09.08.2007
EIA
Připravovaná průmyslová zóna se ekologům nelíbí

V Horních Tošanovicích na Frýdecko-Místecku má vzniknout nová průmyslová zóna. Za projektem stojí plzeňská společnost KB Král, která počítá s areálem na 68 hektarech půdy. Zájem mají údajně i zahraniční investoři a část výroby v obřích halách má být pro nošovickou automobilku Hyundai.Na lánech budoucího areálu se dnes zatím sklízí obilí. Nicméně rušno kolem zóny je. Stavební úřad v Hnojníku zahájil ve věci už druhé územní řízení. V prvním se s připomínkami odvolalo občanské sdružení Beskydčan, a tak krajský úřad vrátil věc k novému projednání.

Jak za Beskydčan řekl Leo Košťál, výtky přetrvávají. Ekologům se nelíbí, že zóna vznikne na úrodné půdě. Kritizují také vzhled a předpokládanou zátěž na životní prostředí. "Nic z toho, co se tam má vyrábět není zveřejněno, protože je to předmětem obchodního tajemství. Neví se, co všechno a v jakém množství se bude vypouštět."

Zastupitelstvo obce podle starosty Petra Martiňáka stavbu zóny vítá. Hlavně kvůli nabídce stovek pracovních míst a lepší infrastruktury či přílivu mladých lidí. Kritické připomínky ekologů zcela nesdílí.

"Jsme si vědomi, že nechceme a je to i dáno v podmínkách, co se tady vyrábět nemůže. Víme, že tady nebude žádný těžký průmysl. Nebude tady nic, co by značným způsobem znečišťovalo životní prostředí. Jsme chráněni dohodou. Chceme čistou zónu, která přinese spoustu zajímavých pracovních míst," upřesnil starosta.

Místní lidé v názoru na vznik průmyslové zóny jednotní nejsou. Odpůrcům se například nelíbí, že areál má vyrůst na úrodné půdě, zastánci si slibují pracovní příležitosti.

Stejný investor stojí také za záměrem průmyslové zóny v Hnojníku-Třanovicích. Tam má areál zabrat bezmála 50 hektarů.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí