zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Vzácný delfín v Číně nejspíš vyhynul

10.08.2007
Příroda
Vzácný delfín v Číně nejspíš vyhynul
Vzácný říční delfín, vyskytující se pouze v Číně, zřejmě již patří jen na seznam vyhynulých druhů. S tímto názorem přišla skupina vědců, která při pátrání po delfínovci čínském (Lipotes vexillifer) bezvýsledně brázdila vody řeky Jang-c'-ťiang, tedy jeho přirozené prostředí, uvedla stanice BBC.

Výprava trvající šest týdnů se s pomocí dvou lodí vybavených nejmodernější vizuální a akustickou technikou uskutečnila v listopadu a prosinci loňského roku. Bílého, téměř slepého říčního delfína, který se od svých mořských bratranců nejspíš odpoutal a přešel do sladkovodního prostředí před 20 až 40 miliony let, se však vědcům nepodařilo zahlédnout.

Jeden ze spoluautorů zprávy, Sam Turvey z britské Zoologické společnosti v Londýně, označil zjištění za tragédii. "Toto vyhynutí představuje zmizení celé větve evolučního stromu života a zdůrazňuje, že jsme ještě nepřevzali plnou odpovědnost za naši roli ochránců planety," uvedl. Pokud se závěr vědců potvrdí, půjde o první vyhynutí velkého obratlovce za posledního půl století.

Podle vědců je na vině předpokládaného vyhynutí delfína intenzivní hospodářská činnost, znečištění toku a nadměrný rybolov.

Světový fond na ochranu přírody ale zjištění výpravy ještě nepovažuje za konečné, protože pátrání bylo z jeho pohledu příliš krátké a na malém úseku řeky. Navíc platí pravidlo, že mezi vyhynulé se druhy zapisují až poté, co po nich nebylo vidu ani slechu minimálně 50 let. A poslední svědectví o živém delfínovci čínském je z roku 2004.
Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
25
11. 2020
25.11.2020 - Seminář, školení
hotel Olympik, sál Olymp, Praha
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí