zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Ekologové připravují další protesty proti dálnici Českým rájem

16.08.2007
EIA
Ekologové připravují další protesty proti dálnici Českým rájem

VÝCHODNÍ ČECHY - Občanská sdružení z Českého ráje připravují další protesty proti plánované výstavbě rychlostní komunikace R 35 Českým rájem.

V sobotu uspořádají Den proti dálnici, během kterého seznámí veřejnost s jednotlivými variantami plánované silnice a především s tím, jaká rizika pro krajinu Českého ráje znamenají. Informovala o tom mluvčí koalice tamních občanských sdružení Markéta Kovaříková.

"Ze skalních vyhlídek budeme mít ideální výhled do údolí Libuňky a na úbočí Kozákova, kudy mají jednotlivé varianty trasy vést," doplnila. Ekologové připravili pro lidi pochod z Turnova přes Hlavatici, po Zlaté stezce Českého ráje přes Valdštejn a Hrubou Skálu do Sedmihorek.

V kempu v Sedmihorkách pak uspořádají Veselé protidálniční odpoledne, na jehož programu jsou hry pro děti a hudební a taneční vystoupení. Účastníci prohlédnou výstavu Dálnice pod Troskami - poprava Českého ráje.

Obce se výstavby dálnice chráněnou krajinnou oblastí obávají. Tvrdí, že by jim přinesla jen hluk a exhalace. Devět z nich ještě před koncem loňského roku vyhlásilo stavební uzávěru, kterou zakázaly na svém území výstavbu dálnic, rychlostních silnic a silnic I. třídy nebo omezily výstavbu těchto komunikací tak, že budou moci být vedeny pouze tunely, řekla  za ochránce přírody Simona Jašová.

Liberecký kraj by měl pro stát nyní vybrat nejvhodnější trasování budoucí čtyřproudé silnice. Po třech letech musí zpracovat znovu územní plán.

Modernější automobilové spojení Liberce a Turnova s Hradcem Králové by uvítali policisté i řidiči. Současná stará silnice je pomalá a nebezpečná. Odborná studie o vlivu plánované rychlostní komunikace R 35 na Český ráj vybrala jako nejpřijatelnější jednu ze severních tras. Vede přes Turnov kolem přírodní památky Borecké skály do Újezdu pod Troskami.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí