zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Ekologická daň prodraží teplo

17.08.2007
Energie
Ekologická daň prodraží teplo

PRAHA - Provozovatelé tepláren se obávají, že je připravovaná ekologická daňová reforma z vládního batohu připraví o značnou část zákazníků, pro které bude výhodnější zásobovat se teplem z vlastních zdrojů.

Teplárnám se nelíbí, že od daně mají být osvobozeny domovní kotelny a domácnosti, které používají k individuálnímu vytápění zemní plyn, nikoli však teplárny, jež ze stejné suroviny teplo vyrábějí a dodávají domácnostem.

Předseda Teplárenského sdružení ČR Alexej Nováček včera novinářům řekl, že podle směrnice EU by měly být od ekologické daně osvobozeny domácnosti, které si z plynu vyrábějí teplo samy. Vláda však podle něj nad rámec této směrnice navrhuje osvobodit od daně také domovní plynové kotelny, což ohrožuje další existenci centrálního dálkového vytápění. Podle propočtů Teplárenského sdružení by totiž domácnost za teplo z ekologických blokových tepláren či centrálních zdrojů spalujících zemní plyn po přijetí ekologické daňové reformy zaplatila ročně navíc jako ekologickou daň 580 korun. Panelový dům s domovní kotelnou a 60 byty může ušetřit ročně díky osvobození od ekologické daně necelých 35 000 korun. To už je lákavá pobídka ke změně způsobu vytápění a odpojení od centrálních rozvodů, upozornil Nováček. Domnívá se, že rozdílné podmínky pro blokové a domovní kotelny výrazně naruší hospodářskou soutěž.

Dálkové teplo z uhlí, které podle zástupců Teplárenského sdružení prokazatelně zatěžuje životní prostředí několikanásobně méně než individuální vytápění uhlím v domovních kotelnách, bude zatíženo vyšší daní. Kouřit sousedům pod nos je podle návrhů vlády ekologičtější, než společná hromadná výroba tepla z uhlí ve výtopně s veškerou ekologickou kontrolou. Výsledným efektem je odpojování se od centrálního vytápění a přechod na individuální vytápění, což se projeví negativně na životním prostředí. Šokující je fakt, že výrazně budou poškozeny ekologickou daní i školy a nemocnice!

Centrální zásobování teplem má v ČR zhruba 1,5 milionu domácností, což představuje zhruba čtyři miliony lidí, a řada firem a institucí. Kdyby se měla promítnout všechna ekologická opatření do naší ceny, tak by mohla vzrůst o 15 až 20 procent. Potom by naše konkurenceschopnost proti domovním kotelnám na plyn byla samozřejmě velice zhoršena, uvedl místopředseda Teplárenského sdružení ČR Tomáš Drápela.

Existuje Národní alokační plán do roku 2012. V rámci EU jde o obchodování s emisemi. Česká republika dostala mnohem méně povolenek, než by potřebovala. Výsledkem bude, že řada podniků včetně našich teplárenských společností si tyto povolenky bude muset nakonec dodatečně nakoupit. Připočteme-li k tomu, že se zvýší hodnota DPH z dosavadních pěti na devět procent - to vše povede k růstu ceny tepla, což se následně odrazí i v domácnostech, řekl Nováček, předseda sdružení.

Odchod od centrálních zdrojů může vést až k rozbytí tohoto způsobu vytápění. Přitom západní Evropa nám závidí, jak máme dobře propracovaný systém kombinované výroby elektřiny a tepla. Jsme v popředí EU, před námi jsou Dánové a Finové, doplnil Jiří Pěnka, obchodní ředitel Opatovické elektrárny.

Zdroj: Haló noviny

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
25
11. 2020
25.11.2020 - Seminář, školení
hotel Olympik, sál Olymp, Praha
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí