zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Čínská vláda zavedla v Pekingu opatření, které má zlepšit kvalitu ovzduší

27.08.2007
Ovzduší
Čínská vláda zavedla v Pekingu opatření, které má zlepšit kvalitu ovzduší
Čínská vláda našla řešení, jak zásadně omezit počty aut v Pekingu a zlepšit jeho ovzduší. Město, i přes všemožné snahy, patří k nejznečištěnějším metropolím planety. Pro blížící se olympijské hry je taková situace nepřijatelná.

video: Čínská vláda zavedla opatření pro zlepšení kvality ovzduší

V posledních dnech se naskytla obyvatelům Pekingu vzácná podívaná – plynulá doprava v ulicích. Někteří řidiči museli ráno během posledních čtyř dní nechat své vozy doma. Výjimku dostali jen záchranáři, autobusy a taxíky. A právě taxikářům se experiment líbil nejvíc, měli víc zákazníků a jezdili po poloprázdných ulicích. „Tato kontrola provozu je velice dobrým řešením. Když jsou v ulicích všechna auta, tak to znamená i obrovské zácpy. Toto nařízení situaci velmi usnadňuje,“ pochvaluje si taxikář Wang Šeng Č'.

A jak to celé funguje? Jeden den mohou do ulic jen auta, kterým poznávací značka končí sudým číslem. Ty s lichým jezdit nesmí. Druhý den je to naopak. Řidiči, kteří zákaz poruší, zaplatí pokutu. Ulice hlídá Pekingský dopravní úřad a šest tisíc policistů. Ředitel Pekingského dopravního úřadu Šao Ťie říká: „Můžeme říci, že občané Pekingu zareagovali na výzvu vlády velmi pozitivně a řídí se podle pravidel.“

Ne všichni jsou ale spokojeni. Lidé si stěžují na přetížení hromadné dopravy. Podle některých obyvatel Pekingu toto opatření není vhodným řešením, vláda prý má přijít s něčím lepším.

Pekingské úřady si však pochvalují, že během testu se množství výfukových zplodin ve městě snížilo o 40 procent. Jenže realita je jiná. V pět hodin odpoledne, čtyři dny po vyhlášení testu byl Peking stále zahalen hustým smogem. Není proto divu, že některé zahraniční sportovní organizace oznámily, že si provedou vlastní nezávislé vyhodnocení výsledků testu.

Tomáš Etzler

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí