zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Žába bombina bombina zdraží Hradci vodu, hrozí vodárny

08.09.2007
Voda
Žába bombina bombina zdraží Hradci vodu, hrozí vodárny

Hradec Králové - Lepší život žáby rovná se dražší voda. Tak vidí budoucnost vodohospodáři, kteří se střetli se zájmy ochránců přírody.

Spor vyvolala kuňka ohnivá (latinsky Bombina bombina), která žije u Českého Meziříčí v oblasti, odkud vodárny čerpají vodu pro statisícový Hradec Králové.

Jenže oblast se stala evropsky chráněnou lokalitou a úřady nyní tlačí na vodohospodáře, aby využívání svého hlavního zdroje omezili. Ti se brání. Voda z těchto pramenů je podle nich nejkvalitnější a pokud by museli začít čistit vodu z řeky Orlice, budou muset zdražovat.

Kuňka prosperuje i díky nám

Ochranáři se obávají, že dalším čerpáním vody začne lokalita vysychat a nejen kuňka, ale i další desítky chráněných živočichů a rostlin ztratí své přirozené podmínky.

Vrty tady jsou už třicet let a nikdy to nikomu nevadilo. Hrozí, že budeme muset opustit zařízení v téměř miliardové hodnotě, říkají vodohospodáři a argumentují: kuňka prosperuje i díky nám.

Podle nich ke zlepšení podmínek pro rozvoj vzácných živočichů přispěla právě péče vodařů o ochranná pásma vodních zdrojů. "Přírodní rezervace byla vyhlášena až 20 let po vybudování vrtů a přivaděče vody," uvedl ředitel Vodovodů a kanalizací František Barák.

Přírodní rezervace s názvem Zbytka tady byla vyhlášena v roce 1994. Poté byla zařazena do národního seznamu evropsky významných lokalit NATURA 2000. Podle vedení vodovodů je chráněno zhruba 60 procent oblasti prameniště.

"To je velký omyl," řekl Aktuálně.cz David Číp z Českého svazu ochrany přírody. "Kuňka ohnivá byla ještě před padesáti lety jedna z nejběžnějších nížinných žab. Odvodňování mokřadů a větší využívání  krajiny způsobilo, že je nyní natolik vzácná, že jakoukoliv její lokalitu Evropa chrání."

Žába, nebo člověk?

Podle něj navíc rozhodně nejde jen o jeden druh chráněné žáby. "Je to celý biotop, desítky rostlin a živočichů od kriticky chráněných po zvláště chráněné. Například daleko vzácnější než kuňka jsou rostliny violka vyvýšená, zvonečník hlavatý nebo stavač vojenský," vysvětlil Číp.

Úřady proto nařídily provést studii EIA a na základě ní přikázaly vodárnám od příštího roku snížit odběr vody z prameniště. Vodárny požádaly o odklad rozhodnutí, město napadlo studii.

Radnice totiž míní, že krajští úředníci nerespektovali zákon. "Nevzali v úvahu, že veřejný zájem na zásobování obyvatel pitnou vodou převažuje nad možným negativním vlivem čerpání vody," míní náměstkyně primátora Pavla Finfrlová, která je předsedkyní představenstva společnosti VaK.

Ekologové ale míní, že otázka vůbec nestojí tak, zda má přednost žába, či člověk. "Vodohospodáři by měli především hledat úspory, vždyť velké procento pitné vody mizí i v distribuci. A každý by se měl snažit neplýtvat vodou. Když už teď nemáme vody dostatek, nelze přece kvůli tomu dál drancovat přírodu, mělo by se to řešit," řekl Číp.

Rozhodne stát

Boj o vodu nyní směřuje na ministerstvo Martina Bursíka. Tam se odvolal Hradec Králové i vodárny, které patří městu. Podle studie, kterou si nechaly udělat, totiž v nejbližších pět až deseti letech nenajdou adekvátní náhradní zdroj vody.

Podle magistrátu byla studie EIA jednostranně zaměřená a nevzala v úvahu námitku města. "Člověk má být posuzován jako rovnocenný organismus k ostatním živým tvorům. Nebyl vzat v úvahu zájem na zásobování obyvatel pitnou vodou," dodala náměstkyně.

Zdroj: http://aktualne.centrum.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí