zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Drůbežárna v Bitozevsi zatajovala údaje o znečištění

14.09.2007
Zemědělství
IPPC
Drůbežárna v Bitozevsi zatajovala údaje o znečištění

Inspekce zahájila na základě podnětu Dětí Země řízení o pokutě

Provozovatel velkochovu, kterým je společnost JOFRO s r.o., porušil zákon, když nenahlásil do Integrovaného registru znečištění údaj o produkci amoniaku v drůbežárně v Bitozevsi za roky 2004, 2005 a 2006. Emise amoniaku vyprodukované velkochovem brojlerů přitom v letech 2004 a 2005 činily kolem 22 tun ročně, povinnost nahlašovat znečištění je stanovena už od hranice 10 tun amoniaku ročně.

Děti Země na toto pochybení upozornily Českou inspekci životního prostředí, která podnět prověřila, dala Dětem Země za pravdu a povede s provozovatelem farmy řízení o správním deliktu. V něm může vyměřit pokutu až do výše půl milionu korun.

Je dobře, že inspekce nevzala náš podnět na lehkou váhu. Jsme přesvědčeni, že veřejnost má právo vědět o tom, jaké emise velcí znečišťovatelé produkují a firma samozřejmě měla údaje ohlásit, zvlášť pokud jí to ukládá zákon,” komentuje případ Martin Hyťha z občanského sdružení Děti Země. “Překvapuje nás ale, že takový významný zdroj znečištění, jakým je drůbežárna v Bitozevsi, unikl doposud pozornosti všech úřadů,” doplňuje Hyťha.

Společnost JOFRO v nedávné době požádala krajský úřad o vydání integrovaného povolení pro farmu v Bitozevsi. Řízení o vydání integrovaného povolení se účastní i Děti Země. „Budeme velmi bedlivě sledovat, jestli v tomto velkochovu nedochází k nějakým dalším nezákonnostem nebo pochybením,” dodává Martin Hyťha z Dětí Země.

 

Kontakty:

Martin Hyťha, Děti Země – Plzeň, tel.: 377 240 772, 606 104 784

Ing. Humlová, Česká inspekce životního prostředí Ústí nad Labem: 475 246 067
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí