zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Polovina obcí kraje hromadně likviduje elektroodpad

19.09.2007
Odpady
Polovina obcí kraje hromadně likviduje elektroodpad

Téměř polovina obcí v Plzeňském kraji se zapojila do systému Asekol, který od srpna 2005 zajišťuje sběr a likvidaci vysloužilých televizorů, monitorů, spotřební elektroniky a hraček. V celé ČR má přitom s Asekolem smlouvu třetina obcí. Navíc v regionu trvale roste počet sběrných dvorů, kterých za dva roky vzniklo 56 a do dalších dvou by jich mělo být 80. Kraj se díky má už letos přiblížit čtyřem kilogramům sebraného elektrošrotu na obyvatele, což je závazek vůči EU, který má ČR splnit už v roce 2008. Řekl to náměstek primátora Plzně Petr Náhlík. Ve Smetanových sadech dnes Asekol pokřtil ještěra sestaveného z odpadu jako Šrotislava Plzeňského.
Nový systém odběru použité elektroniky šetří obcím miliony. Plzeň díky Asekolu od dubna 2006 do letošního května ušetřila za dopravu, třídění a likvidaci odpadu přes 1,7 milionu korun. Všechny obce v kraji 4,5 milionu Kč. "Další miliony korun uspořily tím, že nemusí likvidovat černé skládky, kterých ubývá," uvedl Náhlík. Čím více budou obce třídit, tím déle se jim podaří udržet poplatek za sběr odpadu na současné úrovni.
Společnosti Elektrowin soustředící se především na sběr kuchyňských či koupelnových spotřebičů a elektrického nářadí, Ekolamp, zaměřená na recyklaci svítidel, a Asekol loni v ČR dohromady vybraly necelé dva kilogramy elektroodpadu na osobu. Více než čtvrtinu tvořil Asekol, který chce letos zvýšit sběr na hlavu na dvojnásobek.
"V Plzeňském kraji se za letošních sedm měsíců sebralo 2,2 kilogramu elektroodpadu na hlavu a predikce regionu pro letošní rok je 3,7 kg," řekl mediální zástupce Asekolu Ondřej Tesař. Zhruba 77 procent reprezentují televize a monitory. Podobný systém funguje deset let ve Švédsku, které sbírá díky dlouhodobé osvětě 14 kg/hlavu/rok. "Přitom tam evidují zhruba stejný počet výrobků uvedených na trh jako v ČR," řekla mluvčí Asekolu Hana Ansorgová. Plzeňský kraj je na tom nejhůře z ČR ve sběru malých přístrojů, které lidé raději vhazují do popelnic.
Jediným demontážním a zpracovatelským střediskem, s nímž má v kraji Asekol smlouvu, je firma Fermet z Chrástu u Plzně. Podle Ansorgové bude Asekol na podzim vyhlašovat nová výběrová řízení na partnery.
Firma zkouší v malých středočeských vsích pilotní projekt instalace sběrných zvonů na použitou elektroniku. Koncem září rozmístí v Kladně pět vlastních kontejnerů. Projekt ukončí v listopadu a poté vyhodnotí.

http://www.regionplzen.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí