zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Lidé přicházejí krmit na Anděl Šrotozemšťana

18.09.2007
Odpady
Lidé přicházejí krmit na Anděl Šrotozemšťana

Společnost ASEKOL, která se zabývá sběrem a recyklací elektroodpadu, pořádá v rámci osvěty od dnešního dne u stanice metra Anděl v Praze 5 happening s názvem „Nakrmte Šrotozemšťana 2007“. Jsou zde k vidění sochy z elektrošrotu v podobě prehistorických ještěrů, které se letos v průběhu června a září stavěly v deseti krajských městech. Lidé na místo přinášejí elektroodpad, ze kterého výtvarník Václav Jíra vytváří Šrotozemšťana. Cílem této akce je zábavnou formou přesvědčit občany, že nefunkční elektrospotřebiče nepatří do popelnice, ale do sběrného dvora. Akce pod záštitou primátora Pavla Béma začala dnes dopoledne a potrvá až do soboty 22. září.

Happening „Nakrmte Šrotozemšťana 2007“, jehož hlavním magnetem je stavba sochy z elektroodpadu, propaguje v očích veřejnosti třídění vysloužilých elektrospotřebičů. V jeho průběhu mohou lidé na Anděl nosit vlastní elektrošrot, který bude použit na stavbu Šrotozemšťana nebo odvezen ve speciálních kontejnerech. „O třídění elektrošrotu je veliký zájem, lidé se přicházejí informovat a blíže se seznamují s problematikou třídění a recyklace elektroodpadu. Nakrmit sochu Šrotozemšťana a podpořit myšlenku recyklace elektrospotřebičů dnes přišli také Chantal Poullain, Veronika Freimannová, Tomáš Krejčíř a Ondřej Hejma,“ řekl Jan Vrba, jednatel společnosti ASEKOL, která happening organizuje.

Občané nosí k Andělu vysloužilé elektrospotřebiče, z nichž výtvarník Václav Jíra začíná pomalu vytvářet obří sochu Šrotozemšťana, jehož základem je ocelová konstrukce, na kterou se postupně umisťují donesené elektrospotřebiče. „Václav Jíra bude sochu tvořit až do čtvrtka, kdy bude ve večerních hodinách slavnostně odhalena,“ doplnil Vrba.

Do soboty je také na Andělu k vidění devět soch ještěrů ze šrotu, které v současné době soutěží o titul „Šrotozemšťan roku 2007“. O vítězi rozhodnou sami občané, kteří mohou svůj hlas dát jednomu z ještěrů na internetové adrese www.elektrosrot.cz. Tyto šrotosochy vznikly v rámci osvětové road-show „Nakrmte Šrotozemšťana 2007“ v Českých Budějovicích, Hradci Králové, Jihlavě, Zlíně, Brně, Olomouci, Ostravě, Plzni, Ústí nad Labem a Liberci. Dosud hlasovalo více než 420 občanů.

Součástí akce jsou také nejrůznější vědomostní a zručnostní soutěže pro děti.

Společnost ASEKOL s.r.o. je nezisková společnost, která provozuje kolektivní systém zpětného odběru elektrozařízení. V prosinci loňského roku byl ASEKOL zapsán Ministerstvem životního prostředí jako jediný systémy pro zpětný odběr historických elektrozařízení v oblastech výpočetní, telekomunikační a kancelářské techniky, spotřební elektroniky, hraček a vybavení pro volný čas a sport. ASEKOL má uzavřeny smlouvy o zřízení míst zpětného odběru s více než 1490 městy a obcemi a 536 servisy, opravnami a prodejnami elektro. 

 

Kontakty

AMI Communications, spol. s r. o.: Týn 641/4  Praha 1, Ondřej Tesař, e-mail: ondrej.tesar@amic.cz, tel.: 602 698 854, www.amic.cz

ASEKOL s. r. o.: Dobrušská 1, Praha 4, manažerka komunikace: Hana Ansorgová, e-mail: ansorgova@asekol.cz, tel.: 602 164 173, www.asekol.cz
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
25
11. 2020
25.11.2020 - Seminář, školení
hotel Olympik, sál Olymp, Praha
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí