zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Bursíkovi se nelíbí plány ČEZ

09.10.2007
Energie
Bursíkovi se nelíbí plány ČEZ
Energetická společnost ČEZ nezvolila při modernizaci uhelných elektráren Prunéřov II a Tušimice II nejmodernější dostupné technologie. V pátek to uvedl ministr životního prostředí Martin Bursík. ČEZ ale tvrdí, že používá nejmodernější postupy, jež jsou dostupné pro projekty s životností 25 let; po této době již nebude pro obě elektrárny dostatek uhlí.

ČEZ nahradí podle Bursíka elektrárny s účinností 32 procent zdroji s účinnosti 37,5 procenta. "To nejsou nejlepší dostupné technologie, to jsou technologie, které byly nejlepší v 70. a 80. letech minulého století," uvedl Bursík. Špatná volba podle ministra zablokuje další modernizaci na dalších 25 let.

"Kdyby ČEZ použil stejnou technologii, kterou dává do Ledvic, tak se ušetří jedno procento spotřeby primárních zdrojů energie v Česku a miliony tun emisí oxidu uhličitého," řekl Bursík.

"Kdyby se v Prunéřově či v Tušimicích stavěla elektrárna jako v Ledvicích, ale s omezenou životností 25 let, cena elektřiny v ní vyrobená by byla extrémně vysoká," namítla mluvčí ČEZ Eva Nováková.

V elektrárně Ledvice chce společnost koncem roku začít s výstavbou nového zdroje o instalovaném výkonu 660 megawatt. Nová elektrárna s účinností 42,5 procenta bude podle Bursíka pracovat s čistou uhelnou technologií. ČEZ ale na rozdíl od Tušimic a Prunéřova plánuje, že nový zdroj v Ledvicích bude v provozu 40 let. "Pro projekt používáme nejmodernější dostupné technologie, které tomu odpovídají," dodala Nováková.

Modernizaci elektrárny Tušimice II, kde budou do roku 2010 komplexně obnoveny čtyři hnědouhelné bloky o výkonu 200 MW, zahájil ČEZ začátkem června. V elektrárně Prunéřov II mají být provozovány tři obnovené bloky, každý o výkonu 250 MW.

Celkem hodlá ČEZ na obnovu až deseti stávajících a výstavbu až tří nových hnědouhelných bloků během následujících šesti let investovat přes sto miliard korun.
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí