zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Záchranáři cvičili v Drahanovicích a Čechách pod Kosířem pomoc občanům při ničivé povodni

16.10.2007
Voda
Záchranáři cvičili v Drahanovicích a Čechách pod Kosířem pomoc občanům při ničivé povodni

OLOMOUC (WR) - Ve čtvrtek 11. října se konalo v Drahanovicích a Čechách pod Kosířem taktické cvičení složek integrovaného záchranného systému Olomouckého kraje nazvané Kosíř 2007. Cvičení mělo především ověřit, jak je Integrovaný záchranný systém připraven na pomoc lidem v krizových situacích. Cílem bylo sjednotit postup hasičů a dalších složek IZS při odstraňování následků mimořádné události a následném zajišťování nouzového přežití obyvatel. Akci osobně navštívil předseda Poslanecké sněmovny Miloslav Vlček, který se dlouhodobě aktivně věnuje problematice zlepšení komunikace s obyvateli a stál u zrodu projektu Ochrana obyvatel. Přítomný ministr vnitra Ivan Langer vyzdvihl potřebnost podobných akcí, při nichž si složky IZS mohou ověřit svou připravenost.

Záchranáři měli za úkol zajistit evakuaci 150 lidí postižených povodněmi a nouzově je ubytovat. Organizátoři byli s výsledky spokojeni. "Všichni víme a máme bohužel i zkušenost, že povodně mohou přijít velice snadno. Cvičení Kosíř 2007 jsme se snažili naplánovat tak, aby se maximálně blížilo reálné situaci. Evakuovaní procházejí zdravotní prohlídkou, jsou zaevidováni a ubytováni v jednotlivých stanech. Obdrží náhradní oblečení a polní kuchyně jim připraví jídlo a pití. Na místě jsou připraveni pomoci i psychologové. Na základně stráví evakuovaní v nouzových podmínkách čas do doby, než se budou moci vrátit do svých domovů poničených povodní či do náhradních obydlí," popsal průběh Václav Hrubý z HZS Olomouckého kraje.

"Cvičení Kosíř 2007 je netypické svým námětem a charakterem, neboť není zaměřeno na samotné záchranné a likvidační práce, ale na zajištění nouzového přežití evakuovaného obyvatelstva" upozornil Ivan Koleňák, z Generálního ředitelství HZS ČR, který celé cvičení řídil. "Dnešní cvičení proběhlo podle plánu, cíle byly v zásadě splněny a poznatky z jeho průběhu dále využijeme ke zkvalitnění našich schopností pomáhat lidem postiženým mimořádnou událostí. Zpracujeme například metodickou pomůcku pro budování těchto základen humanitární pomoci," uzavřel Koleňák.

Celkem se do cvičení Kosíř 2007 zapojilo více než 100 lidí včetně figurantů: představitelé Generálního ředitelství Hasičského záchranného sboru ČR, Základny logistiky Olomouc a HZS Olomouckého kraje, jednotky SDH obcí, složky Policie ČR, Správa státních hmotných rezerv, město Olomouc, obec Čechy pod Kosířem, jednotky humanitární pomoci Českého červeného kříže, psychosociální intervenční tým z Olomouckého kraje a také figuranti – studenti Střední zdravotnické školy Olomouc.

Vydavatel: Webreporter.cz, Česká informační agentura, s.r.o.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí