zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Vrabci vymírají, z přírody mizí i skřivani

20.10.2007
Příroda
Vrabci vymírají, z přírody mizí i skřivani

Kdysi bývali tak běžní, že je i ornitologové považovali za podřadný druh. Vrabec byl běžnou součástí městských ulic, parků a zákoutí, skřivan a čejka nejhojnějšími obyvateli místních luk a polí. Dřív nestáli nikomu za pozornost, dnes jsou na mnohých místech vzácností.
Není to problém jen Česka, ale i celé Evropy, říká ornitolog Miroslav Honců. Kvůli mizejícím kdysi běžným ptačím druhům dokonce vloni na Českolipsku doprovázel tým kolegů z Anglie, Německa i Nizozemí.

Z jejich pozorování vznikly zajímavé statistiky. "Jasně dokládají, že kdysi běžné druhy ptáků hojně ubývají," tvrdí Honců. Nejmarkantnější ústup ze slávy prožívá vrabec. Čeští ornitologové ho v roce 2003 zvolili Ptákem roku a dobře věděli, proč to dělají.

"Neochvějná jistota, že vrabci domácí jsou přítomni v každém městském parčíku, okrajových čtvrtích a v každé vesnici, byla na konci dvacátého století náhle otřesena zjištěním, že z mnoha míst téměř, nebo úplně zmizeli. Je to vymírání a je potřeba to zastavit," upozorňuje Česká společnost ornitologická.

Podle Miroslava Honců může za vymírání vrabců hned několik faktorů, které se dají shrnout jako "soustavný civilizační tlak". Vrabce postupně vybíjí třeba jen to, že města v kraji jsou čistší a hezčí.

"Vrabci dříve nacházeli zázemí v neudržované městské zeleni. Takové plochy dnes ale mizí, často bývají zastavěny, architekti je upravují. Na jedné straně je to estetické, ale vytváří to také biologicky sterilní prostředí, které je pro vrabce nevhodné," tvrdí ornitolog.

Aby dnes dospělí vrabci nakrmili mláďata, musí podle něj za potravou urazit větší vzdálenosti. Tím se zvyšuje riziko, že cestou uhynou pod koly dopravního prostředku, nárazem do skleněných ploch nebo v důsledku aktivity živočišného predátora.
 
Z přírody v kraji mizí i skřivan polní. Ten se stal Ptákem roku před dvěma lety. Statistiky uváději, že v celém Česku se populace skřivanů za posledních dvacet let zmenšila o třetinu.
 
"Skřivan po staletí dělal věrného společníka nejen zemědělcům pracujícím na poli, ale všem, kteří vyrazili do přírody za odpočinkem a odreagováním. Snad i v budoucnu bude taková procházka vždy doprovázena vytrvalým ‚nebeským‘ zpěvem skřivana," říká Lucie Hošková z České společnosti ornitologické.

Řada ornitologů totiž věří, že současný úbytek ptáků městské i zemědělské krajiny je pouze etapou určitého cyklu, který se může brzy začít vyvíjet i jinak.
 
"Zatímco skřivan nebo čejka mizí, na lukách a polích naopak přibývají jiné druhy, které dřív tak běžné nebyly. Jde například o chřástala, křepelku nebo koroptev. Jejich stavy se zase zvyšují," dodal Miroslav Honců.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí