zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Letovice by chtěly své školy vytápět spalováním biomasy

22.10.2007
Zemědělství
Energie
Letovice by chtěly své školy vytápět spalováním biomasy

Letovice (Blanensko) - Základní a mateřská škola v Letovicích na Blanensku by v budoucnu mohly patřit k prvním školním zařízením na jižní Moravě, které budou vytápěny biomasou. Tamní radní zvažují, že nahradí drahý zemní plyn jako palivo slámou. Pokud by školu ještě před tím zateplili, ušetřili by téměř polovinu nákladů, které nyní dávají za vytápění tříd. ČTK to dnes řekl letovický místostarosta Bohuslav Kuda.

Letovická škola vznikla před 25 lety a byla architektonicky velkoryse pojata. V členitých pavilonech jsou velká okna. Tepelný audit ukázal, že mnohá netěsní, přičemž některá jsou zbytečná.

Záměrem radních je školu zateplit, některá okna zazdít a jiná vyměnit za nová. Je také nutné zmodernizovat kotelnu. Současný plynový kotel by mohl být záložní. Vystřídat by jej měl kotel na biomasu, v němž by ročně shořelo 100 tun slámy. Dodavatele této suroviny již město má. Na nadcházející topnou sezonu potřebuje škola a školka 1,9 milionu korun. Náklady by ale mohly být nižší.

Všechny úpravy přijdou asi na 30 milionů korun. Část prostředků by chtěla radnice získat z dotací Evropské unie. Ekologové se shodují, že by podobných záměrů v kraji mělo být více. Spalování biomasy patří podle nich na jižní Moravě stále k méně obvyklým způsobům vytápění.

Vladimír Klepáč

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí