zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Svět si dělá z Číny skládku. Ohrožuje tím životy

05.11.2007
Odpady
Svět si dělá z Číny skládku. Ohrožuje tím životy

Peking - Číně hrozí, že se stane skládkou světa. Končí zde totiž většina vyhozených počítačů, mobilů a další nepotřebné elektroniky z řady zemí světa.

Čínští odborníci teď varují: zpracování odpadu negativně ovlivňuje lidské zdraví. Zprávu přinesl německý server Netzeitung.

Dioxin, který se uvolňuje z technologicky špatně likvidovaného šrotu, nejvíce ohrožuje mladé matky a jejich potomky.

Do Číny putuje okolo 70 procent elektronického odpadu, určeného k recyklaci. Údaj zveřejnili vědci z hongkongské univerzity. Skládku si z Číny dělá hlavně Japonsko, Rusko, USA a země západní Evropy.

Podle výpočtů odborníků přijímají kojenci od matek z oblastí, kde se odpad zpracovává, při kojení denně až 25krát více dioxinu, než kolik považuje Světová zdravotnická organizace (WHO) za přípustné u dospělých.

V regionu Taizhou ve východní Číně vědci objevili dioxin v mléce, vlasech a placentě pěti mladých matek. Ročně se zde nejjednodušším způsobem zpracuje přes dva miliony tun odpadu.

Jak? Kabely se pálí, skříně od počítačů svařují a další elektronické komponenty se taví na otevřeném ohni. Dioxiny, které jsou rakovinotvorné, způsobují nervová, svalová a další onemocnění, se při tom odpařují do ovzduší.

Vědci porovnávali koncentraci dioxinů u žen žijících v oblasti, kde se elektronika takto likviduje, a u stejně starých matek z 245 kilometrů vzdáleného města, v němž se žádný šrot nezpracovává.

V kritickém regionu přijímají děti při kojení v průměru dvakrát více dioxinů než jejich vrstevníci z takto nedotčeného území. I tam však denně dioxiny zatěžují děti osmkrát více, než jaký limit uvádí WHO pro dospělé, píší odborníci.

http://aktualne.centrum.cz/

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí