zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Elektřina z teplotního rozdílu lidského těla a okolí

21.11.2007
Energie
Elektřina z teplotního rozdílu lidského těla a okolí

Elektřina z teplotního rozdílu lidského těla a okolí
V Německu vědci přisli na využití tělesného tepla k produkci elektrické energie. Ta by v budoucnu mohla pohánět mobilní zařízení.

Výzkumníci německého Fraunhoferova institutu oznámili, že jsou schopni díky rozdílu mezi teplotou povrchu lidského těla a teplotou jeho okolí vyrábět elektrickou energii. Ta by v budoucnu mohla být pohonem například zdravotnického vybavení, jako jsou senzory připevněné na pacientovo tělo.

Systém pracuje na základě termoelektrických generátorů (TEG), což jsou polovodičové články, které z teplotního rozdílu mezi studenějším a teplejším prostředím dokáží vytvářet elektrickou energii.

Vedoucímu projektu Peterovi Spiesovi a jeho týmu se podařilo využít potenciálu TEG na současné maximum. Termoelektrické generátory obyčejně k uspokojivému provozu (produkci dostatečného množství energie) vyžadují teplotní rozdíly v řádech desítek stupňů Celsia.

"Z takovýchto teplotních rozdílů lze obyčejně generovat jen nízké napětí," vysvětluje Spies a pokračuje, "nám se však vhodnou kombinací komponent podařilo vytvořit obvody, které dokáží pracovat již s napětím 200 milivoltů. Tak jsme postavili celý elektronický systém, který nevyžaduje interní baterii, ale je napájen energií generovanou tělesným teplem."

Spies již disponuje funkčním prototypem zařízení, které napájí bezdrátový vysílač a teplotní čidlo. Sám však přiznává, že TEG a lidské tělo dnes nejsou dostatečně uspokojivou variantou, neboť zatím stále dokážeme generovat příliš málo elektrické energie, než aby se celý proces vyplatil.

Autor: Patrik Khudhur

Zdroj: http://www.inovace.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí