zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Mírně dobré zprávy z Bali

17.12.2007
Ovzduší
Mírně dobré zprávy z Bali

České ekologické organizace přivítaly dohodu ze summitu o globálních změnách podnebí na indonéském Bali. Úplně spokojené však nejsou.

 

Dokument upřesňuje postup dalších jednání, která mají pokračovat ještě další dva roky, a obrysy budoucí dohody. Ale – navzdory snaze rozvojových zemí a Evropské unie – neobsahuje zatím konkrétní čísla.

 

Mezi hlavní výsledky summitu patří:

 

  • Summit obecně požaduje „podstatné snížení“ emisí skleníkových plynů s tím, že globální oteplování by nemělo překročit 2 stupně Celsia – ale toto důležité upřesnění bylo přesunuto do poznámek pod čarou.

 

  • Do nové smlouvy, která naváže na Kjótský protokol, bude zahrnuta také ochrana tropických pralesů.

 

  • Pomoc chudým rozvojovým zemím, které budou nejvíce postiženy výkyvy podnebí. Ale fondy, jež summit schválil, jsou mnohokrát menší než částka, kterou doporučují humanitární organizace a Světová banka.

 

Jiří Jeřábek z Centra pro dopravu a energetiku, který je přímo na Bali, řekl:

„Poslední den jednání přinesl opravdu výrazný obrat. Ukázalo se, že rozvojové země včetně Indie a Číny se přijetí závazků nebrání, pokud totéž udělají i Spojené státy. Ty se naopak pokusily kompromisní návrh předložený Indií zablokovat, ale pak se ale stalo něco, co klimatická konference OSN patrně ještě nezažila. Zástupci USA byli na plénu vypískáni – či spíše ‚vybučeni‘ – a delegace Papui Nové Guineje řekla, že se mají buď dohodnout, nebo přestat ostatním překážet, takže nakonec povolili a přijali indický návrh."

 

Jan Rovenský z Greenpeace řekl:

„Mohlo to dopadnout hůře. Je dobře, že se státy dokázaly dohodnout na ‚cestovní mapě‘ na kodaňská jednání v roce 2009. To však neznamená, že jsme s výsledky jednání spokojeni. Spojeným státům se podařilo z textu dohody vymazat všechny zmínky o konkrétním snižování emisí v průmyslových zemích. A doporučení vědců IPCC, aby lidstvo zabránilo růstu globálních tepot o 2 °C, byl z hlavního textu komuniké vymanévrován do poznámek pod čarou.“

 

Vojtěch Kotecký z Hnutí DUHA řekl:

„Coby základ pro budoucí jednání to jde, ale summit měl být daleko konkrétnější. Velmi důležitá teď budou domácí opatření v České republice a dalších státech, které v přepočtu na hlavu patří mezi největší světové znečišťovatele. Právě ony musí jít příkladem, ukázat zbytku světa, že mají vůli něco dělat, a otevřít tak cestu globální smlouvě. Topolánkova vláda i opoziční strany proto musí během příštích dvou let přijít s konkrétní legislativou, která sníží znečištění z českého průmyslu.“

 

 

Kontakt:

Jiří Jeřábek, Centrum pro dopravu a energetiku, telefon 0062-813-3896-9143, 775 692 169, email jiri.jerabek@ecn.cz

Jan Rovenský, Greenpeace, telefon DOPLŇ, email jan.rovensky@cz.greenpeace.org

Vojtěch Kotecký, Hnutí DUHA, telefon 604 202 470, email vojtech.kotecky@hnutiduha.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí