zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Posuzování projektů protipovodňové ochrany startuje

11.01.2008
Voda
Povodně
Posuzování projektů protipovodňové ochrany startuje
Na Ministerstvo zemědělství bylo v termínu 31. března 2007 předloženo 52 návrhů obcí a měst na protipovodňová opatření a v termínu 30. listopadu 2007 dalších 61 návrhů.

Obce, města, sdružení obcí a kraje se mohou nově od roku 2007 zapojit do zajištění protipovodňové ochrany prostřednictvím Programu „Podpora prevence před povodněmi II“ , a to jako tzv. navrhovatelé protipovodňových opatření.

„Prvním krokem k realizaci předložených návrhů je posouzení návrhu tzv. strategickým expertem Programu, jehož úkolem je zejména vyhodnotit protipovodňový účinek a efektivitu předloženého návrhu. Ke zlepšení ochrany lidí a majetku mohou nově pomáhat obce a města v roli navrhovatele což je vzhledem k praktickým zkušenostem přímo z místa kde povodně hrozí velmi důležité. Množství předložených projektů svědčí o velkém zájmu o ochranu před povodněmi,“ řekl ministr zemědělství Petr Gandalovič.

Funkce nezávislého strategického experta Programu vyplývá ze závazku české strany přijatého ve smlouvě o úvěru, poskytnutého Evropskou investiční bankou na realizaci protipovodňových opatření v České republice. Strategický expert byl v uplynulém roce vybírán v zadávacím řízení podle zákona o veřejných zakázkách. I přes komplikovaný  průběh a zákonné lhůty pro řešení námitek se v prosinci 2007 podařilo uzavřít smlouvu s vybraným strategickým expertem jímž se stala společnost Hydroprojekt a.s.

Návrhy protipovodňových opatření, které byly předloženy v termínu 31. 3. 2007, budou strategickým expertem posouzeny v průběhu ledna a února 2008. Návrhy, které byly předloženy v termínu 30. 11. 2007 budou posouzeny v průběhu března a dubna 2008. Zároveň budou všechny návrhy posouzeny environmentálním expertem z hlediska vlivů na životní prostředí.

Dalším krokem k realizaci kladně posouzených je jejich projednání v meziresortní pracovní skupině (ve složení: zástupce Ministerstva zemědělství, Ministerstva financí, Ministerstva životního prostředí, strategického a environmentálního experta. Na základě souhlasu této meziresortní pracovní skupiny bude protipovodňové opatření zařazeno do programu, navrhovatel vyrozuměn a příslušný správce vodního toku vyzván k jeho realizaci.

Dokumentace programu a metodický pokyn k administraci jsou k dispozici na webových stránkách ministerstva zemědělství www.mze.cz v sekci vodní hospodářství. Byla zároveň zřízena e-mailová adresa info.pro.navrhovatele@mze.cz určená pro dotazy navrhovatelů.


Petr Vorlíček
tiskový mluvčí MZe

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
21
7. 2017
21-22.7.2017 - Přednáška, diskuse
Praha 6, FTVS UK a Divoká Šárka
Ekologický institut Veronica
28
8. 2017
28.8-3.9.2017 - Ostatní akce
Centrum Veronica Hostětín, Hostětín 86
E-expert, spol. s r.o.
26
10. 2017
26-27.10.2017 - Konference
Hotel SOREA MÁJ, Liptovský Ján, Slovensko
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí