zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Británie postaví nové jaderné elektrárny

14.01.2008
Energie
Británie postaví nové jaderné elektrárny
Britská vláda včera formálně posvětila plány na vybudování nové generace jaderných elektráren. Její příklon k energii z jádra zapadá do celosvětového trendu renesance atomové energie.

Kabinet ve své zprávě vysvětluje, že nukleární elektrárny zemi pomohou k plnění jejích ekologických závazků a také jí pomohou vyhnout se přílišné závislosti na importovaných surovinách.

"Nové jaderné elektrárny by měly sehrát spolu s dalšími zdroji významnou roli v energetické budoucnosti naší země," uvedl ministr pro podnikání John Hutton. Zatím ale podle něj není možné naprosto přesně stanovit, jak velký bude podíl energie z nefosilních zdrojů.

Stanovisko Londýna není překvapivé, přestože ještě v roce 2003 se britský kabinet vyjadřoval o budoucnosti energie z jádra velmi skepticky. Situace se totiž rychle mění - stejně rychle jako rostou ceny energie a zvyšují se nároky na ekologické limity.

Velká Británie není v tomto ohledu jediná. K jaderné energii se jednoznačně přiklonily země, jako je Francie či Finsko, které stavějí další atomové elektrárny. Větší podporu má nukleární energie také ve Spojených státech. Je vnímána jako přijatelné řešení pro celosvětové energetické problémy.

Nové elektrárny ve Velké Británii začnou fungovat už v roce 2017, aby země splnila své závazné emisní limity pro rok 2020.
Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí