zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Vzrostlá alej padne kvůli cestě

16.01.2008
Příroda
Vzrostlá alej padne kvůli cestě
Rozporuplné reakce vyvolává připravované další rozšiřování komunikace I/49 ve Zlíně- Malenovicích, které má být odstartováno v roce 2010. Dřevorubci totiž před začátkem stavby porazí podél cesty celou alej zdravých stromů.
"Ano, bude nutno vykácet přibližně čtyřicet pět vzrostlých stromů," uvedla Drahomíra Stupárková, náměstkyně pro výstavbu Ředitelství silnic a dálnic ČR Správy Zlín.
S kácením nesouhlasí řada obyvatel Malenovic. "Strom je strom, a pokud je zdravý, tak by měl zůstat stát," myslí si Ondřej Dominec z Malenovic, který sám pracuje v lese. "Nějaký metr kvůli stromům ještě mohli ušetřit," řekla kolemjdoucí Lenka Březíková. "Zeleně je vždycky škoda," posteskla si i další obyvatelka Malenovic Božena Machů. "Je to nutné zlo a skutečně citelný zásah do výrazu města," přiznal Jaromír Janský z odboru životního prostředí a zemědělství zlínské radnice. Pokácené budou především lípy. Město je ale připraveno padlé stromy nahradit novými. "Zeleň chceme, ale jsou tu požadavky i dopravní. Ta cesta je životodárná žíla spojující Zlín se světem. Kácení je nevyhnutelné. Zeleň ale bude nahrazena v plném rozsahu," zhodnotila situaci primátorka města Zlína Irena Ondrová.
Zaměstnanci magistrátu slibují za zničenou zeleň náhradu. "Za každý pokácený strom vysázíme minimálně jeden nový. Ale ne v tomto stísněném území. Kolik stromků a kde vysadíme, jsme ještě nestanovili," pokračoval Janský.

Ekologové požadují výsadbu většího počtu mladých stromků než kus za kus. "Nápor dopravy je veliký, kácení bránit nebudeme. Souhlasíme s ním, ale s podmínkou výsadby někde jinde. Alespoň deseti nových stromků za jeden původní vzrostlý strom," uvedl Martin Davidov, předseda zlínského Ekocentra Čtyřlístek.
Během rozšiřování komunikace I/49 už dřevorubci v Malenovicích vykáceli 116 stromů. Nahradily je mladé stromky vysázené po celém Zlíně.
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí