zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Britové řekli jádru pětkrát ano

18.01.2008
Energie
Britové řekli jádru pětkrát ano

"Skvělá izolace". Přesně tak se jmenovala strategie, kterou se britská zahraniční politika řídila prakticky po celé 19. století. V praxi to znamenalo neúčastnit se konfliktů jiných evropských mocností... a soustředit se na koloniální expanzi.

Nyní se - patřičně modifikovaný pro podmínky 21. století - tento model zřejmě vrací. Alespoň v podobě Bílé knihy o jaderné energetice (http://nuclearpower2007.direct.gov.uk/docs/WhitePaper.pdf), jak ji teď schválila britská vláda.

Ve srovnání se stále ještě platnou Energetickou politikou České republiky jde anglický materiál mnohem dál. A je také podstatně konkrétnější. V českých podmínkách obdobně komplexní program hledali jen velice těžko.

Britové začali na této Bílé knize pracovat v květnu minulého roku a jejích 190 stránek podrobně vypočítává kardinální důvody, proč kabinet souhlasil s výstavbou nových jaderných zdrojů. Stojí za to je na tomto místě připomenout. Tak tedy.

Neprodukují oxid uhličitý a minimalizují vliv na další zhoršování klimatických změn.

Jsou cenově dostupné, neboť v dnešní době představují nejlevnější nízkouhlíkovou technologii.

Jsou relativně bezpečné, což je dáno samotnou technologií umocněnou vysokou úrovní nezávislého státního dozoru. A také - jak potvrzují desetiletí provozu - spolehlivé.

Kromě toho přispívají také k rozšíření skladby vlastních zdrojů. A posilují tak nezávislost země na dodávkách energií a paliv.

Britská vláda v Bílé knize vyslovila přesvědčení, že investice energetických společností do výstavby nových jaderných elektráren jsou ve veřejném zájmu. Zavazuje se současně, že podnikne aktivní kroky a podpoří privátní firmy při financování, vývoji a výstavbě nových atomových zdrojů. A současně pomůže i při likvidaci dosloužilých elektráren i  odpadů  .

Jak k tomuto rozhodnutí ministři došli? Podrobně vyhodnotili problémy a hrozby v oblasti energetické bezpečnosti Velké Británie. Přihlédli také k hrozbě klimatických změn a analyzovali otázky související se závislostí na dovozech energetických zdrojů. Kabinet ovšem nevynechal ani bezpečnost provozu včetně ochrany před případnými útoky zvenčí.

Ministři se pak zabývali rovněž problematikou transportu, skladování a likvidace jaderných materiálů a  odpadů  . V samostatné kapitole popsali i vliv jaderné energetiky na  životní   prostředí  . A v přílohách vypracovali také alternativní řešení všech problémů - tedy variantu bez využití jaderné energetiky.

Krom ukázky toho, v jaké komplexní šíři lze podobný materiál připravit, přináší britská Bílá kniha i jedno poučné varování: vzhledem k dlouhé době výstavby přichází jaderné řešení energetických problémů v úvahu nejdříve v roce 2020.

A za zmínku stojí i jednoznačný závěr celé studie: bez jádra to prostě nepůjde.

AUTOR: Aleš John


Autor je předseda řídící rady Světové asociace provozovatelů jaderných elektráren (WANO)

Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí