zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Vývoj v Evropské unii občas přinese pěkné paradoxy.

28.01.2008
Ovzduší
Vývoj v Evropské unii občas přinese pěkné paradoxy.

Jako třeba teď s "klimatickým balíčkem", který ve středu představila Evropská komise. Zákony pro boj s globálním oteplováním, které mají potenciál udělat revoluci v evropském průmyslu, totiž bude v unii nakonec prosazovat Česko. Tedy stát, jehož současná hlava popírá existenci klimatických změn a roli člověka v nich, a jehož premiér označuje tažení proti oteplování za "nové náboženství", kterému nebude sloužit.

Zanedlouho se ale bude muset stát přímo hlavou nové "církve". Česká vláda totiž bude s velkou pravděpodobností zodpovědná za nalezení konečné shody celé EU na tvrdých opatřeních ke snížení emisí a posílení obnovitelných zdrojů. Právě to nejspíš spadne do doby českého předsednictví unie v první polovině příštího roku.

Unii totiž tlačí čas a chce mít jasno do dubna 2009. Potom už prakticky nebude fungovat Evropský parlament, jehož poslanci se budou připravovat na volby. Mimo hru už bude i Evropská komise. Část jejích členů se bude snažit o jmenování na další období a zbytek bude mít na srdci hlavně budoucí kariéru mimo Brusel.

A na konci roku 2009 se má v Kodani konat světový summit o klimatických změnách, na kterém chce EU vystupovat jednotně a prosadit globální dohodu. Jenže nový europarlament nestihne zákony projednat. Proto unie musí mít jasno ve vlastních řadách už na jaře, a proto i všechen ten spěch.

Mirek Topolánek i Václav Klaus (pokud tedy za rok budou ve svých funkcích) tak budou muset spolknout pořádně kyselou žábu. Škodolibějším bruselským pozorovatelům připadá už jen jako třešnička na dortu, že právě Češi budou za celou EU jednat o klimatu s novým americkým prezidentem, který nastoupí do funkce na začátku příštího roku. Během českého předsednictví se totiž má konat summit EU - USA, a Brusel chce, aby globální oteplování bylo jeho hlavním tématem. Čeká totiž, že nový šéf Bílého domu americký postoj ke klimatu radikálně změní.

Změnit postoj nebo ho aspoň dovedně skrýt budou muset i Češi. Nebo si možná budou přát, aby za ně tato témata odtáhl nový "prezident EU", proti jehož jmenování od začátku příštího roku tolik brojili.

AUTOR: Radek Honzák
Autor je stálým zpravodajem HN v Bruselu

Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí