zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Havlíčkův Brod chce opravit toky a snížit tak riziko povodní

30.01.2008
Voda
Havlíčkův Brod chce opravit toky a snížit tak riziko povodní
Město Havlíčkův Brod připravuje dva projekty na snížení rizika povodní ve městě. Větší se týká Cihlářského potoka s kaskádou rybníků; práce by se měly týkat také Rozkošského potoka.
Cihlářský potok, na němž je kaskáda asi deseti rybníků, vede do parku v centru města. Z hlediska protipovodňové ochrany je na něm řada kritických míst - na dvou místech ve městě vede potok potrubím, která nejsou schopna provést velké vody. Mohlo by tam dojít k velkým rozlivům a rozsáhlým škodám.
U Rozkošského potoka se bude upravovat jeho 180 metrů dlouhá část mezi Havlíčkovou a Rozkošskou ulicí, práce budou stát asi pět milionů korun. Po jarním tání nebo při větších vodách tu potok způsobuje lokální záplavy. Koryto potoka by mělo být prohloubeno a rozšíří se okolní prostory, do nichž se voda bude rozlévat, aniž by škodila domům. Vznikne zajímavý prostor s pěší zónou a lavičkami
U rybníků by měly být například přebudovány bezpečnostní přelivy, někde i vypouštěcí objekty, u některých rybníků se o něco navýší hráz. Mezi rybníky Cihlářem a Hajdovcem má vzniknout poldr, což je suchá nádrž, která by při velké vodě zadržela asi 50 tisíc metrů krychlových vody.
Náklady na oba projekty se budou pohybovat v řádu desítek milionů korun.
Eva ŠINKOVSKÁ
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí