zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Vláda bude jednat o dalším financování čištění odpadních vod

04.02.2008
Voda
Čištění odpadních vod
Vláda bude jednat o dalším financování čištění odpadních vod
Vláda dnes bude jednat o dalším financování čištění městských odpadních vod podle příslušných evropských směrnic, ke kterému se Česko zavázalo při vstupu do EU. Podle ministerstva zemědělství, jež materiál kabinetu předkládá, si systém do roku 2010 ještě vyžádá investice za zhruba 49 miliard korun. Více než polovina této částky by měla být financována pomocí peněz z evropských fondů.

Ondřej Veselý z tiskového oddělení ministerstva zemědělství ČTK řekl, že zhruba 33 miliard korun by měly česká města a obce získat z operačního programu životní prostředí a evropského fondu ISPA, dalších šest miliard korun poskytne ministerstvo zemědělství, ministerstvo životního prostředí a Státní fond životního prostředí. Deset miliard korun pak tvoří zdroje investorů.

Česká republika se v přístupové smlouvě zavázala k tomu, že voda z kanalizace všech obcí s více než 2000 obyvateli bude do konce roku 2010 vyčištěna podle evropských norem, jinak se nesmí vrátit zpět do přírodního koloběhu. Zástupci Česka v Bruselu vyjednali, že nárok na odstupňované dotace budou mít obce, jež s provozovateli vodovodů uzavřely smlouvy maximálně do roku 2022. Česká města již loni do Bruselu poslala projekty řádově za miliardy korun.

Ministři dnes mají na programu také novelu zákona o dani z přidané hodnoty či návrh výzkumného programu ministerstva zemědělství VAK.

Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí