zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Společný projekt tří států na záchranu goril

23.02.2008
Příroda
Společný projekt tří států na záchranu goril
Uganda, Rwanda a Kongo zahájily společný projekt na ochranu goril horských žijících na pomezí mezi těmito zeměmi. Je to poprvé, co se tyto státy dohodly na spolupráci při ochraně jednoho z nejohroženějších živočišných druhů na světě.

Na světě je už jen necelých 720 kusů těchto velkých zvířat, jejichž samci jsou nápadní stříbrnou srstí na hřbetě. Okolo 380 jich žije podle sčítání z roku 2004 v horském přírodním parku v sopečném pohoří Virunga na hranicích mezi Rwandou a Kongem. Dalších více než 300 se vyskytuje v národním parku Bwindi na jihozápadě Ugandy.

Desetiletý plán, který má zabránit zasahování do života goril a pytláctví, bude v prvních čtyřech letech financovat nizozemská vláda. Vloží do něj 4,1 milionu eur.

Ve východním Kongu dlouhodobě bojují povstalci s armádou. Jednotky vzbouřeného generála Laurenta Nkundy nedávno převzaly kontrolu nad větší částí parku Virunga. Nemohou tam proto ochránci přírody, a velcí lidoopi jsou vystaveni pytláctví.

Gorily jsou někdy zabíjeny i pro maso. Loni v červenci svět šokovalo zastřelení pěti goril ve Virunze, které se podobalo popravě. Zvířatům škodí i ničení horských pralesů - jejich přirozeného životního prostředí - a virus ebola.

V 80. letech stav goril horských poklesl až na 370 kusů. V parku Bwindi díky ochraně proti pytlákům však jejich počet za poslední desetiletí vzrostl o deset procent.
Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí