zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Spor o vodní turistiku na horním toku Vltavy znovu ožívá

25.02.2008
Voda
Příroda
Spor o vodní turistiku na horním toku Vltavy znovu ožívá

Vodáctví na Vltavě versus ochrana přírody - rozpor, který s příchodem vodácké sezóny opět nabývá na razanci. Odborné studie doporučily řadu omezení, která se netýkají se jen zákazu raftů, pramic a veškerých nafukovacích plavidel v úseku mezi Lenorou a Novou Pecí. 

Problematice splouvání Vltavy se věnovalo i jednání mikroregionu Horní Vltavice - Boubínsko. Zástupci obcí se v Horní Vltavici na Prachaticku k žádnému konkrétnímu závěru nedobrali, konstatovala po pracovní schůzce starostka Lenory Jaroslava Krnáková: "Na pracovní poradě jsme se domlouvali na určitých návrzích postupu. Budou ještě další jednání, po kterých asi zveřejníme, na čem jsme se dohodli. V tuto chvíli je to určitě předčasné. Chtěli bychom, aby splouvání Vltavy zůstalo v určité podobě zachováno."

"Spoléháme na další jednání se Správou Národního parku Šumava," prohlásili opět starostové obcí i přes výhrady, že ta jejich názory nechce poslouchat a připravuje si pozici pro úplný zákaz vodní turistiky na horním toku Vltavy. Toho se obává provozovatel půjčovny lodí Ladislav Bláha: "Můj názor je už několik let stejný, tedy že se jedná o likvidační omezení pro vodní turistiku na horní Vltavě a pro celý region. Nechci předjímat či hodnotit, ale tyto zásahy směřují k uzavření řeky."

Návrhy směřující ke kompromisu mezi zájmy ochrany přírody a zachováním vodáctví na Vltavě chtějí zástupci obcí předložit zhruba za měsíc.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí