zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Itálii vypršela lhůta od Komise, bude platit za odpad

03.03.2008
Odpady
Itálii vypršela lhůta od Komise, bude platit za odpad


Evropská komise už několikrát varovala italskou vládu, že pokud nevyřeší dlouhodobý problém s odpadem v Neapoli, budou Italové platit vysokou pokutu. ve čtvrtek italská policie objevila v okolí Neapole další nelegální skládku odpadu. Právě ve čtvrtek však Italovům vypršela lhůta k řešení problému.

Krize s odpadky trvá v Kampánii, oblasti kolem italské Neapole, už deset let. Evropská komise pohrozila Itálii vysokými pokutami už několikrát. Nejhůř na tom jsou obyvatelé Neapole, kde se odpadky skladují přímo na ulicích, protože je prostě není kam odvážet.

Hlavní příčinou odpadkové krize je údajně italská mafie, která si z odpadu udělala výhodný byznys. Na vině je ale i místní správa a vláda, která nedostatečně řeší problém nových skládek a třídění odpadu. 

Nynější velká krize propukla loni v prosinci, kdy se v Kampánii nahromadilo kolem 110 tisíc tun odpadu. V některých částech Neapole i dalších měst se kvůli hromadám smetí téměř zastavil běžný život a do odvozu se musela zapojit armáda. Evropská komise pohrozila pokutou a vyslala na místo své specialisty, aby zjistili, kde se stala chyba.

Koncem ledna komise varovala Itálii před soudním řízením, italským úřadům ale dala lhůtu do konce února. Do té doby měli Italové ukázat, že problém řeší. Itálie podle komise porušuje směrnici o odpadech zavazující všechny členské státy unie k takovým opatřením, která mají zabránit hromadění odpadu.

Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
Ekologický institut Veronica
28
8. 2017
28.8-3.9.2017 - Ostatní akce
Centrum Veronica Hostětín, Hostětín 86
UŽITEČNÉSEMINÁŘE.CZ
28
11. 2017
28.11.2017 - Seminář, školení
Praha,
Konferenční centrum CITY - Pankrác
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí