zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Jihomoravský kraj se stal dalším Zdravým krajem České republiky

04.03.2008
Obecné
Jihomoravský kraj se stal dalším Zdravým krajem České republiky

PRAHA, 3.3.2008 – Již třetí kraj v České republice se oficiálně zavázal k postupu v rámci mezinárodního projektu OSN/WHO Zdravý kraj. Na svém čtvrtečním zasedání 28.2. tak krajské zastupitelstvo rozhodlo například o tom, že bude realizovat a podporovat aktivity směřující k vytváření zdravějšího prostředí a podmínek pro zdravý životní styl svých obyvatel. Pro svůj postup si kraj zvolil zastřešení Světovou zdravotní organizací (WHO) a metodiku Národní sítě Zdravých měst ČR, která Projekt Zdravé město WHO v České republice koordinuje.

Vstup Jihomoravského kraje do Národní sítě Zdravých měst ČR (NSZM) však neznamená, že by kraj začínal na zelené louce. V uplynulých letech např. realizoval projekt pod patronací Světové zdravotní organizace s názvem Investice do zdraví. Radní Jihomoravského kraje MUDr. František Adamec, který je současně i politikem Projektu Zdravý kraj, k tomu říká: „Věřím, že dlouhodobý Projekt Zdravý kraj nám umožní další rozvoj nejen v oblasti zdraví a životního prostředí. Rádi bychom se v prvních krocích zaměřili na konkrétní témata, jako jsou například zdravá výživa na školách či biopotraviny do škol, a věřím že nejen v tomto budeme s městy a obcemi v kraji aktivně spolupracovat a jejich aktivity podporovat“. Radní Adamec dále doplnil, že Jihomoravský kraj rovněž podporuje další mezinárodní programy, jako je např. Škola podporující zdraví či Bezpečná škola

Členství kraje v NSZM umožní rovněž efektivněji spolupracovat s řadou zdravých municipalit Jihomoravského kraje, které již Projekt Zdravé město WHO realizují, jako je Adamov, Boskovice, Blansko, Brno, Hodonín, Kuřim, Letovice, mikroregiony Drahanská vrchovina, Kuřimka či Letovicko. Sdílení dobré praxe, vzájemná výměna zkušeností, možnost zapojení se do mezinárodních projektů a samozřejmě prezentace aktivit kraje na národní i mezinárodní úrovni jsou jen některé ze služeb, které bude moci kraj využívat. „Nyní se nám nabízí dobrá příležitost propojit aktivity místních samospráv s aktivitami kraje a postupně vytvářet podmínky pro jejich další rozvoj, což je například systém finanční podpory pro aktivní města a obce, strategický rozvoj založený na široké participaci veřejnosti a v neposlední řadě budování dobrého image Zdravého kraje a jeho obcí, která je v rámci Evropy značkou kvality,“ nastiňuje možný postup Ing. Petr Švec, ředitel NSZM. 

Svoji úlohu vzal Zdravý Jihomoravský kraj opravdu vážně, čehož důkazem byla i dnešní první společná akce v sídle Krajského úřadu v Brně, která byla zaměřena na přípravu kvalitních projektů z nového fondu Ministerstva životního prostředí Phare Revolving. Téměř 40 účastníků ze Zdravých měst, obcí i regionů se mohlo dozvědět praktické odpovědi na nejčastější otázky k podání žádosti, řízení projektu i jeho vyhodnocení. Fond Phare je vůbec první specifický fond zaměřený na rozvoj místních Agend 21 a Projektu Zdravé město v ČR, a proto je každá dobrá informace velmi užitečná a znamená náskok před konkurencí.

NSZM pomáhá svým členům efektivně využívat potenciál evropských fondů také prostřednictvím svých školících programů, informačního systému DataPlán či praktické asistence v podobě oblíbených tzv. projektových inkubátorů.          
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí