zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Lososi mají problém

11.03.2008
Příroda
Lososi mají problém
Vědecký tým, vedený mladým českým doktorandem z univerzity v kanadské Albertě Martinem Krkoškem, potvrdil obavy  ochránců   životního   prostředí  . Ti nepřestávají poukazovat na nebezpečí, která souvisejí s umělým chovem ryb, především lososů. Obávají se především možnosti, že uměle odchovaní jedinci se dostanou na volné moře a poškodí populaci divoce žijících lososů. Nyní se však objevila další hrozba.

Od roku 2001 začali biologové nacházet u dospělých lososů v akvakulturách mořské vši (sea lice - korýš Lepeophtheirus salmonis, který cizopasí na povrchu těla hostitele). Dospělým lososům tento parazit nijak zvlášť neškodí, je však velkým nebezpečím pro mladé lososy.

Tým Martina Krkoška analyzoval data týkající se odchytu lososů od roku 1970. Ukázalo se, že mladí divocí lososi, kteří žili v blízkosti umělých odchovů, se dostávali daleko častěji do styku s dospělými lososy. "V přírodě se mladý losos s dospělým skoro nesetká, poněvadž staří odtáhnou na volné moře. V blízkosti umělých odchovů je tomu jinak," uvádí studie.
Zdroj: EKONOM

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí