zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Za znečištění může biomasa

19.03.2008
Ovzduší
Zemědělství
Za znečištění může biomasa

Více než polovina celkového organického znečištění ve vzduchu v zimě v Evropě nepochází ze spalování fosilních paliv, ale z domácích kamen a spalování zemědělských a zahradních odpadních produktů. Vyplývá to ze zprávy projektu CARBOSOL (2001-2005), který Evropská unie podpořila částkou 1,3 mil. euro.

Projekt jako první identifikuje a zkoumá zdroje znečištění napříč celou Evropou. Analýzami se zjistilo, že znečištění ze spalování dřeva v obytných oblastech je v zimních měsících překvapivě vysoké a představuje 50-70 % uhlíku v atmosféře (odvozeno od spálené celulózy). Omezení emisí z malých zdrojů by znatelně snížilo znečištění s okamžitými pozitivními důsledky na lidské zdraví a klima. Většina snah o omezení znečištění se zatím vztahovala k fosilním palivům. Spalování biomasy jako významný zdroj znečištění však dosud nebyl doceněn, ačkoliv na zdraví lidí má podobný vliv.

Cílem projektu CARBO-SOL bylo spočítat příspěvek různých zdrojů emisí ke znečištění vzduchu v západní a střední Evropě.. Pro identifikaci zdrojů znečištění používali vědci analýzu chemických pozůstatků po spalování v životním prostředí, například . analýzu zbytků celulózy vznikající jejím spalováním, nebo radioaktivní izotop uhlíku C14, který je indikátorem uhlíkového znečistění ze spalování zemědělského a zahradního odpadu.

Výsledky evropské studie podporují závěry ze studie prováděné v roce 2004 v Curichu ve Švýcarsku, při níž bylo zjištěno, že 40 % znečištění uhlíkem pochází ze spalování biomasy. Více informací o projektu CARBOSOL http://www.vein.hu/CARBOSOL/)

Zdroj: Silvarium

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí