zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Liberecký kraj prohlásil Okřešické louky přírodní památkou

23.03.2008
Příroda
Liberecký kraj prohlásil Okřešické louky přírodní památkou

Liberecký kraj vyhlásil nové chráněné území - Přírodní památku Okřešické louky v katastru České Lípy. Na slatinných loukách o rozloze 2,5 hektaru je soustředěno značné množství chráněných druhů rostlin, zejména vysoký počet lučních orchidejí.

Cenná lokalita nebyla zařazena do systému Natura 2000 jen proto, že je příliš malá, jinak po všech stránkách kriteria splňuje, řekl dnes ČTK náměstek libereckého hejtmana Radim Zika. Včetně ochranného pásma zabírá nová památka sedm hektarů, kde není možné bez souhlasu orgánu ochrany přírody a krajiny stavět, ale ani trhat květiny nebo chytat živočichy. "Z regionálního hlediska jde o chráněné území s nejvyšší koncentrací vzácných či chráněných druhů rostlin i živočichů," řekl Zika.

Za dobu své existence už Liberecký kraj vyhlásil dalších 14 přírodních památek, parků či rezervací. Naposledy loni v květnu vyhlásil chráněnou památku na podmáčených loukách a rašeliništích u obce Rádlo na Jablonecku.

Liberecký kraj je sice rozlohou 3163 kilometrů čtverečních po Praze druhým nejmenším v České republice, jeho území je ale velmi bohaté právě z hlediska přírody. Téměř třetina výměry kraje je nějakým způsobem chráněna. Na jeho území leží více než stovka chráněných území a lokalit, z nich největší jsou chráněné oblasti Jizerských hor, Lužických hor, Českého ráje a Krkonošského národního parku. Cenné oblasti jsou však také například v bývalém vojenském prostoru Ralsko.

 

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí