zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Domácnosti mohou žádat o dotaci na výměnu kotle

27.03.2008
Ovzduší
Energie
Domácnosti mohou žádat o dotaci na výměnu kotle
Vlastníci rodinných domů, kteří chtějí upustit od topení uhlím, mohou žádat Státní fond životního prostředí (SFŽP) o podporu při koupi kotle na spalování biomasy, solárních systémů a tepelných čerpadel. Státní příspěvek může dosáhnout desetitisíců korun.

"Finální znění směrnic, které umožnily SFŽP příslušný dotační program otevřít, podepsal ministr Martin Bursík koncem minulého týdne," informoval mluvčí ministerstva Jakub Kašpar.

Cílem ministerstva je, aby co nejvíc ze 450 tisíc domácností, které v současnosti vytápějí uhlím, přešlo na modernější a ekologičtější způsob vytápění.

Topení uhlím je významným zdrojem znečištění ovzduší prachovými částicemi a oxidu uhličitého. "Kromě toho je uhlí neobnovitelný zdroj, jehož dobývání znamená poškozování české krajiny a do budoucna potenciální ohrožení pro další obce, jako je Horní Jiřetín či Černice," připomenul Jakub Kašpar plány na zrušení limitů těžby uhlí na severu Čech.

Podpora u kotlů na biomasu a solárních panelů může dosáhnout až 50 procent investičních nákladů, u tepelných čerpadel až 30 procent. Maximální výše podpory může být 50 tisíc korun u kotlů na biomasu a solárních systémů na ohřev vody. U tepelných čerpadel a solárních systémů pro přitápění až 60 tisíc. Ceny těchto kotlů se zpravidla pohybují od 50 do 120 tisíc korun.

Na dotace je vyčleněno asi 150 milionů korun. "Peníze budou stačit asi na tři tisíce kotlů. Předpokládáme velký zájem. Lidé by si proto měli o peníze zažádat co nejdříve, nemusí se na ně dostat," upozorňuje Jakub Kašpar.

Nemovitost musí splňovat některé technické normy, například limity na zateplení. Podmínkou získání dotace je tedy i provedení energetického auditu bytu či domu. Za tuto službu zájemci zaplatí v řádech tisíců korun. Přesná znění směrnic jsou na stránkách ministerstva a SFŽP.

Ti, na koho se nedostane, budou mít pravděpodobně šanci i příští rok.

"Doufáme, že se Evropské komisi podaří splnit slib, že změní nařízení tak, aby i domácnosti mohly žádat o peníze z evropských fondů. K dispozici by pak bylo mnohem více prostředků," říká Jakub Kašpar.
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí