zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Zelené budovy ušetří 60 % energie, exhalací i peněz

27.03.2008
Energie
Zelené budovy ušetří 60 % energie, exhalací i peněz

Rozumné možnosti snižování energetické náročnosti českých budov odpovídají šestinásobku elektřiny, kterou by dodávalo rozšíření severočeských uhelných dolů, nebo trojapůlnásobku výroby v Dukovanech. Propočetla to průlomová studie, již dnes prezentuje Hnutí DUHA.

Domácnosti by tak ušetřily tisíce korun ročně každá, české exhalace oxidu uhličitého klesly o miliony tun a podstatně se snížil dovoz zemního plynu z Ruska.

Studie – první svého druhu, která u nás vznikla – mapovala možnosti při vytápění, ohřívání vody a provozu elektrospotřebičů [1]. Spočetla, že dostupná, technicky proveditelná opatření mohou postupně snížit energetickou náročnost českých domů až o 175 petajoulů ročně – to je asi o 60 procent. Asi 80 procent z těchto příležitostí připadá na domácnosti.

Studie zkoumala obytné domy i školy, nemocnice, obchody, úřady, hotely či sklady a logistická centra.

Přitom domácnosti pohltí 60 % naší spotřeby zemního plynu, z toho většinu na topení.

Čtyři pětiny spočtených možností připadají na vytápění. Energetickou náročnost lze snížit hlavně lepší izolací domů, aby teplo neunikalo ven. Průměrná domácnost, která topí plynem, by tak při dnešních cenách ušetřila asi 15 000 korun ročně. Účty pro rodinu, jež používá uhlí, by klesly asi o 7000 korun.

Enormní rozsah možností – tedy velikost oněch 175 petajoulů – vyniká hlavně ve srovnání s některými energetickými zdroji:

  • uhlí za takzvanými územními ekologickými limity povrchových dolů na Mostecku by každoročně zajišťovalo palivo pro výrobu 32 petajoulů elektřiny;
  • jaderná elektrárna Dukovany každoročně vyrábí asi 50 petajoulů elektřiny;
  • roční dovoz zemního plynu z Ruska činí 250 petajoulů za rok.

Studie zároveň navrhuje sadu konkrétních opatření, která by pomohla snížit energetickou náročnost budov. Doporučuje hlavně:

·        Finanční pomoc: Grantové programy by domácnostem a dalším pomohly hlavně pokrýt úroky z úvěrů na zateplení.

·        Lepší standardy na budovy: Developeři by od roku 2010 měli stavět pouze nízkoenergetické domy, které zákazníkům o polovinu snižují účty za vytápění.

·        Ekologickou daňovou reformu: Bude motivovat k soukromým investicím do snižování energetické náročnosti a zároveň sníží náklady na potřebné stavební práce.

·        Informační program: Stát by měl domácnostem radit, jaké možnosti ke snížení energetické náročnosti – a získání peněz – mají.

Studii pro Hnutí DUHA zpracovala renomovaná pražská konzultační společnost Porsenna, která se zabývá energetikou. Ekologická organizace ji prezentuje na semináři, který pořádá s pražským zastoupením Evropské komise a ve spolupráci s Centrem pro dopravu a energetiku a sdružením Calla.

Šestnáctistránkové shrnutí studie je k dispozici na www.hnutiduha.cz

Martin Mikeska z Hnutí DUHA řekl:

„Výsledky hlavně ukazují, jak enormní možnosti snižování energetické náročnosti budov jsou. Velké debaty o rozšiřování uhelných dolů nebo nových atomových reaktorech vedle nich vypadají skoro jako poznámka pod čarou. Pokud stát těchto příležitostí využije, každý může mít teplý, pohodlný a zdravý domov – a přitom domácnosti ušetří tisíce korun ročně, srazíme české exhalace oxidu uhličitého i dovoz plynu z Ruska. Pro domácnosti dnes není snadné ani levné těchto možností využít. Vinu nese stát, který by měl domácnostem pomoci grantovými programy, bezúročným půjčkami, nové standardy na výstavbu budov, daňovými úlevami a podobně, jenomže to zatím nedělá.“

Kontakt:

Martin Mikeska, Hnutí DUHA, telefon 603 780 670, email martin.mikeska@hnutiduha.cz

 
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí