zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Rozsah veřejně dostupných informací o znečištění se od roku 2009 dále rozšíří

27.03.2008
IPPC
Rozsah veřejně dostupných informací o znečištění se od roku 2009 dále rozšíří

Vláda na svém dnešním jednání schválila na návrh ministra životního prostředí Martina Bursíka nové nařízení, které stanovuje seznam znečišťujících látek (které nejsou přímo uvedené v závazné evropské legislativě), jež se musí hlásit do Integrovaného registru znečišťování (IRZ) a prahových hodnot, od kterých je tyto látky do IRZ nutné hlásit. Občanům se dnes schváleným nařízením vlády rozšiřuje spektrum informací, k nimž se jednoduše dostanou na volně přístupných webových stránkách www.irz.cz. Nařízení se týká látek, hlášených od roku 2009.

 

Vládní nařízení rozsah údajů, které budou dostupné veřejnosti, nijak neredukuje. V IRZ budou i nadále sledovány látky jako styren a formaldehyd v únicích do ovzduší, tak i znečišťující látky v odpadech a to v širší míře než doposud. Seznam látek, které se budou sledovat v odpadech byl rozšířen o dalších 16 (jedná se zejména o herbicidy, insekticidy a fungicidy používané v zemědělství, dále o látky používané v chemickém průmyslu k výrobě pesticidů, nátěrových hmot, barviv, detergentů apod.). „Dostupnost informací o životním prostředí je základní podmínkou toho, aby je lidé mohli účinně chránit. IRZ se ukázal jako výborný nástroj, který k tomu vede. Lidé mají přehled o tom, kdo a jak jejich prostředí znečišťuje, což vytváří účinný tlak na znečišťovatele, který vede ke změnám technologií a ke snižování znečištění,“ říká ministr životního prostředí Martin Bursík.

 

Celkový počet látek, které budou v IRZ sledovány, tak stoupne na celkově 93. O všech látkách jsou již v současnosti podrobné údaje (vlastnosti, zdroje emisí, vliv na lidské zdraví a životní prostředí) na internetových stránkách www.irz.cz.

Zdroj: MŽP

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí