zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Praha má rozsáhlou síť čistíren odpadních vod

16.04.2008
Voda
Praha má rozsáhlou síť čistíren odpadních vod

V Praze je kromě Ústřední čistírny odpadních vod na Císařském ostrově v Bubenči v provozu také 26 pobočných čistíren (ČOV) pro jednotlivé městské části. Jejich velikost je různá - od ČOV pro 50 obyvatel v drážních domcích v Běchovicích po pobočnou čistírnu  pro 15 tisíc osob sloužící pro oblast Miškovic, Třeboradic, část Letňan a Kbel. V celkovém součtu mohou pobočných ČOV pojmout splaškové vody od zhruba 125 000 obyvatel. Splaškové a srážkové vody z centrální části Prahy odvádí jednotná kanalizační síť vybudovaná na počátku minulého století. Nová kanalizace na pražských sídlištích již odpadní a dešťové vody odděluje.

(foto PVS)

Splašky většinou míří do kmenových stok a odtud na Ústřední čistírnu odpadních vod. Praha má však v provozu také 26 lokálních čistíren pro jednotlivé městské části. „Na pobočných čistírnách se v loňském roce vyčistilo téměř osm milionů metrů krychlových odpadních vod, to jest zhruba šest a půl procenta odpadních vod hlavního města Prahy,“ uvedl náměstek pražského primátora Pavel Klega a dodal: „Kvalitu vyčištěných odpadních vod, které se z pobočných ČOV vypouštějí převážně do místních potoků, odborníci průběžně sledují a ve všech případech splňují zákonné limity povoleného vypouštěného znečištění.“

Více než polovinu z lokálních čistíren město postavilo v 90. letech minulého století, kdy se kanalizační síť rozšiřovala do okrajových částí Prahy. V závislosti na jejich stáří a opotřebení strojního zařízení prochází postupně modernizací. Většinou se zároveň rozšiřuje i jejich kapacita, a to z důvodu nové bytové výstavby. V dalších letech čeká rekonstrukce pobočné čistírny v Klánovicích, Uhříněvsi a Nedvězí. Významně se rozšíří pobočné ČOV Miškovice a Vinoř. „V souvislosti s ochranou vodního toku Rokytky se plánuje zrušení dvou čistíren v Běchovicích a po dostavbě hlavních kmenových sběračů i čistíren Nebušice a Uhříněves,“ podotkl náměstek Klega. Podle nařízení vlády musí všechny pobočné čistírny odpadních vod do koncem roku 2010 splňovat přísné limity znečištění odpadní vody.

zdroj: www.techtydenik.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí