zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Kvůli obchodu s bionaftou se rýsuje spor mezi EU a USA

29.04.2008
Zemědělství
Energie
Kvůli obchodu s bionaftou se rýsuje spor mezi EU a USA
Mezi Spojenými státy a Evropou se vyhrocuje spor kolem obchodu s bionaftou. Evropští producenti požádali Brusel o uvalení kárných dovozních cel na bionaftu ze Spojených států a naopak jejich rivalové z USA říkají, že na to odpoví stížností u svých úřadů. Evropská asociace producentů bionafty European Biodiesel Board (EBB) požádala Evropskou komisi, aby na dovoz z USA uvalila kárná cla kvůli dumpingu a neférovým dotacím.

EBB uvádí, že kvůli tomu dramaticky stoupl dovoz bionafty z USA a odvětví v Evropě tím trpí. Mezinárodní obchod s biopalivy obecně roste díky poptávce po alternativě k fosilním palivům, která má snížit emise skleníkových plynů a zpomalit oteplování planety.

Podle EBB ale dotace na americký biodiesel B99 porušují pravidla Světové obchodní organizace (WTO). Viceprezident obdobné americké organizace National Biodiesel Board Manning Feraci na to odpověděl, že evropští výrobci již těží z obchodních bariér. Podle něj je evropská specifikace bionafty diskriminační a také ji označil za porušování pravidel WTO.
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí