zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Policie stíhá v kauze falešných ekologických daní dalšího muže

29.04.2008
Obecné
Policie stíhá v kauze falešných ekologických daní dalšího muže

ZLÍN - Policisté obvinili v kauze falešných ekologických daní dalšího muže z pokusu o podvod. Je vedeno trestní stíhání proti Jiřímu G. z Pardubicka, řekl dnes ČTK mluvčí Krajského státního zastupitelství v Brně Hynek Olma. Už dříve přitom policisté ve stejné věci obvinili německého občana. Muži údajně loni v květnu prostřednictvím zásilek s fakturami žádali po obyvatelích Zlína uhrazení tehdy neexistující ekologické daně. Pokud budou uznáni vinnými, hrozí jim pět až 12 let vězení.

Podle Olmy se obviněný cizinec zdržuje na neznámém místě a je proti němu vedeno řízení jako proti uprchlému. "Druhý z mužů je stíhán na svobodě," uvedl Olma. Podle něj se muži pokusili vylákat celkem více než 18 milionů korun, ve skutečnosti však vylákali jen necelé 2000 korun. Podvodníkům tedy zaplatil pouze jediný člověk.

Loni v květnu odešlo z pobočky České pošty v Praze na 10.000 zásilek s fakturou na zaplacení tehdy neexistující ekologické daně. Všechny dopisy byly pravděpodobně odeslány do Zlína. Tamním kriminalistům se tehdy přihlásilo několik stovek lidí, kteří dopis obdrželi. Mezi nimi byla například i starší žena, která našla fakturu adresovanou na jejího šest let zemřelého manžela.

Ve faktuře, vystavené firmou Ezere z Prahy 4, byl adresát vyzván k úhradě 1980 korun, kterou odesilatel označil jako ekologickou daň, kdy povinnost platit údajně vznikla k 1. květnu 2007. Její uhrazení podle dopisu vyplývá z vyhlášky Evropské unie a firma Ezere prý zvítězila ve výběrovém řízení na výběr daně.

Ministerstvo životního prostředí vše tehdy označilo za výmysl. Takzvaná ekologická daň je v Česku zavedena u elektřiny, zemního plynu a tuhých paliv teprve od letošního ledna.

Jako jednatel společnosti Ezere byl loni v květnu v obchodním rejstříku uveden pražský právník Petr Madaj. Už dříve se k případu vyjádřil s tím, že o kauze ví, ale jeho společnost firmu Ezere k 30. dubnu 2007 prodala, a tudíž s ní nemá nic společného. Podle Madaje nový majitel tehdy ještě nesplnil ohlašovací povinnost.

K dnešnímu dni je jako stoprocentní akcionář firmy Ezere s.r.o. v obchodním rejstříku uveden pětapadesátiletý německý občan Wolfgang Appenzeller. Podle informací ČTK je trestně stíhanou osobou v kauze pokusu o neoprávněný výběr ekologické daně právě on.

http://zlin.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí