zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Ekologické známky v Německu a jejich získávání

06.05.2008
Obecné
Ovzduší
Ekologické známky v Německu a jejich získávání
V rámci ochrany a zlepšování životního prostředí zavádějí německá města od 1. března 2007 takzvané "ekologické zóny", do nichž smí vjíždět pouze vozidla vybavená příslušnou ekologickou známkou.

Od 1.ledna 2008 zavedly provoz ekologických zón Berlín, Kolín a Hannover. Od 12. ledna 2008 platí ekologická zóna v Dortmundu a od 1. března 2008 se seznam měst rozšířil o Ilsfeld, Leonberg, Ludwigsburg, Mannheim, Reutlingen, Schwäbisch Gmünd, Stuttgart a Tübingen.

V České republice je od 1.března 2008 možnost získat ekologickou známku u TÜV SÜD Auto CZ.

Kde si obstarat eklogickou známku v Německu ?
Známka stojí 5 euro a je k dostání na všech 300 pobočkách TÜV SÜD Auto Service v Německu. Řidičům, kteří se pro známky přijedou, budou k dispozici odborníci z TÜV SÜD Auto Service.

Jaká je platnost ekologických známek?
Ekologické známky jsou vydávány na základě údajů v technickém průkazu a jsou vázány na SPZ. Jejich platnost je neomezená po celou dobu provozu vozidla a platí ve všech ekologických zónách v Německu.

Do které skupiny patří můj vůz?
Rozhodující pro určení, do které skupiny vůz patří je emisní předpis, podle ktereho bylo auto homologované. Když tento údaj není k dispozici, vychází se z datumu první registrace vozidla (viz příloha "Ekologické skupiny podle data registrace" - na konci článku).

Seznam ekologických zón
V přílohách na konci tohoto článku naleznete seznam měst a datum zavedení ekologických zón.
V Kolíně do 31.3.2008 a v Hannoveru první 4 měsíce od zavedení ekologických zón nebudou ukládány žádné pokuty ani trestné body, řidiči budou pouze písemně varováni.

Označení ekologických zón a druhy známek
Začátek a konec zóny jsou označeny dopravní značkou s dodatečnou značkou s vyznačenými známkami.

Podle zobrazené známky na dodatečné značce mají povolen vjezd pouze vozidla s příslušnou barvou známky. Barva známky určuje, do které ekologické skupiny vozidlo patří. Čím nižší emise, tím vyšší skupina. Vozidla, která patří do skupiny 1 nedostanou žádnou známku a vjezd do těchto zón jim není povolen. Jedná se o osobní vozidla bez regulovaného katalyzátoru, osobní vozidla s naftovým motorem podle normy EURO 1 a nákladní vozidla, která mají motor podle EURO 1 nebo horší.

Dodatečná značka může obsahovat:
 - jednu známku (zelenou - skupina 4)
 - dvě známky (zelená a žlutá - skupiny 4 a 3)
 - všechny tři známky - v tom případě mají vjezd povolena všechna vozidla opatřena kteroukoliv z těchto známek (skupiny 2 - 4)

Vozidla bez ekologické známky nemohou do ekologické zóny vjíždět, řidičům hrozí pokuta 40 euro a trestné body. To platí i pokud vozidlo nevybavené ekologickou známkou jinak splňuje emisní limity pro její vydání. Výše uvedené platí pro všechna vozidla včetně vozidel registrovaných v zahraničí jako například auta, nákladí vozidla, autobusy, pro obchodníky i pro turisty.
Konkrétně je známka potřeba pro vozidla kategorií M1, M2, M3, N1, N2 a N3. Pro motocykly, tříkolová vozidla, pracovní, zemědělské a lesní stroje, veterány a vozidla zdravotně postižených občanů tato známka potřeba není. 
Bližší informace - viz.zdroj.

ZDROJ: http://www.tuv-auto.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí