zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Praha bude při povodni evakuovat i domy za zábranami

13.05.2008
Voda
Praha bude při povodni evakuovat i domy za zábranami
V případě velké povodně by byli evakuováni i Pražané, kteří bydlí v záplavových pásmech chráněných zábranami proti velké vodě. Celkový počet těch, kteří by museli opustit své domovy, se pak může vyšplhat až na 68 tisíc. Uvádí to povodňový plán. Podle magistrátu by bylo vystěhování nutné hlavně kvůli bezpečnosti obyvatel.

Mohlo by se stát, že zábrany by nemusely nápor vody vydržet a mohly by se protrhnout. "Do domů by také byly uzavřeny přívody elektřiny, plynu a vody," uvedla Eva Kubátová z magistrátu. Problémem je také spodní voda, průsakům nelze zabránit. "Zaplavení sklepů hrozí zejména na Starém Městě," uvedla Kubátová.

Navzdory tomu se v záplavových územích staví nové bytové domy, další větší zástavba se plánuje třeba v Holešovicích. V Karlíně na Rohanském ostrově dokonce prodává pozemky pro výstavbu nových domů samotný magistrát.

Evakuace pro 68 tisíc lidí

"Pokud by metropoli postihla stejně mohutná povodeň jako v srpnu 2002, kdy okolí Vltavy pustošila pětisetletá povodeň, evakuace by se mohla týkat až šedesáti osmi tisíc obyvatel," uvedla Kubátová. Pro evakuaci je stanoven přesný plán, závisí na vývoji situace. "Je to rozdílné podle jednotlivých lokalit, jak jsou ohroženy stoupající vodou," podotkla Kubátová. Povodňový plán také stanoví postup při vypínání rozvodů elektřiny, plynu a vody, dodala.

Magistrát má místa pro shromáždění evakuovaných lidí a pro jejich ubytování, podle šest let starých zkušeností by nabídku využila asi jen desetina obyvatel. "Naprostá většina z nich by odešla k příbuzným či známým," uvedla Kubátová.

Protipovodňová zábrana na pražské Kampě.Urychlená výstavba protipovodňových hrazení začala právě po katastrofální povodni před šesti lety. Tehdy zábrany chránily jen Staré Město a vydržely. Nyní je v metropoli 18 kilometrů hrazení proti velké vodě, z toho pět kilometrů jich je mobilních. Magistrát dosud dal na protipovodňová opatření dvě miliardy korun. Zbývá ještě dokončit ochranu Zbraslavi, Radotína, Chuchle a Troje. Náklady by měly být zhruba 1,5 miliardy korun.

Zábrany jsou navrženy tak, aby ochránily město před povodní z roku 2002 s bezpečnostní rezervou 30 centimetrů. Tehdy způsobila velká voda v hlavním městě škody za téměř 27 miliard korun.

http://www.tyden.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí