zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Co se vešlo na Noemovu archu

19.05.2008
Příroda
Co se vešlo na Noemovu archu

Jak se Noemově arše podařilo udržet nad hladinou?

Na Zemi žijí miliony druhů živočichů a biologové objevují nové druhy téměř všude, kam se podívají. Od afrických mokřad až po Ant-arktidu. Rozšiřující se počet známých živočišných druhů vypadá na první pohled jako paradox. Vždyť OSN tvrdí, že svět čelí největšímu vymírání druhů od doby, kdy ze Země před 65 miliony let zmizeli dinosauři. Lidí přibývá, s nimi i nečistot, mění se klima...

V Bonnu se příští měsíc sejdou vládní představitelé, aby řešili, jak se dodržuje Úmluva o biologické rozmanitosti, mezinárodní smlouva, k níž se připojilo i Česko, která chce, aby se změnilo tempo vymírání druhů. Většina expertů tvrdí, že stanovené cíle se vzdalují.

To, že se ale stále nové druhy objevují, však živí otázku: jak se vlastně vešli na Noemovu archu?

"Fyzicky je to samozřejmě nemožné," říká James Edwards, výkonný ředitel Encyklopedie života. V její internetové formě (www.eol.org) je popsáno 1,8 milionu druhů.

"Odhaduje se, že existuje ještě mezi 8 až 50 miliony druhů, které nebyly identifikovány," tvrdí Edwards. Jiní experti mluví až o 100 milionech.

Je však nutné zdůraznit jeden závěr: to, že byl nějaký druh nově popsán, nijak nenahradí či nekompenzuje skutečnost, že jiný mezitím vymřel.

Politici přitom někdy volí velmi varovná slova. Sigmar Gabriel, německý ministr životního prostředí, říká, že ničení živočišných druhů může ohrozit životy miliardy lidí. Poukazuje přitom hlavně na mořskou faunu. Gabriel je proto přesvědčen, že rok 2050 může znamenat konec komerčního lovu ryb.

Ti, co věří bibli, tvrdí, že Noemova archa byla ve skutečnosti velké plavidlo. Na svou dobu přímo obří - dlouhé na 140 metrů. Nemělo tedy nic společného s obrázky malých lodí, na nichž je vidět dlouhé krky žiraf, jež se tak často objevují v dětských knihách.

"Mluvíme zde o věcech, které jsou věrohodné," říká profesor anatomie David Menton z Washington University, který je zakladatelem kontroverzního muzea stvoření v Kentucky. Snaží se dokázat, že Bůh vytvořil svět během několika dnů před zhruba 6 tisíci lety.

Menton tvrdí, že Noe vzal na palubu plavidla zřejmě pouze okolo 16 tisíc zvířat. Malí tvorové jako hmyz a červi podle něj záplavu mohli přežít. Třeba na větvích, které plavaly po hladině. Noem prý mohl ušetřit na lodi místo tím, že na ni vzal mláďata.

Stoupenci teorie o Noemově arše tvrdí, že měla v podstatě tři patra a její celková plocha se mohla pohybovat okolo 10 tisíc metrů čtverečních. "Nosnost takového plavidla by byla na tehdejší dobu ohromující, až 30 tisíc tun," tvrdí Dragos Rauta, expert z Mezinárodního sdružení vlastníků tankerů.

Přepravci zvířat mají ale pochyby. Podle Bjorna Clausena, experta na transport zvířat z Corral Line AS, potřebuje třeba kráva nejméně dva metry čtvereční.

"U tygrů by to mohly být čtyři metry, a co teprve u velkých živočichů, jakými jsou nosorožci? Noemova archa by se rychle naplnila," říká.

Zebry, tučňáci, supi, pandy či antilopy, krokodýli. Ti všichni vyžadují jiné prostředí, jinou stravu, jiné klima.

"Noe by musel být velmi šikovným inženýrem, který se vyzná v systémech topení a ventilace, aby mohl mít vedle sebe polární medvědy a třeba leguány," tvrdí Jesse Ausubel, šéf Encyklopedie života na Rockefeller University v New Yorku.

Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí