zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Utajené jednání vlády: Všechny cesty vedou do Vídně aneb Jižní Morava v sevření dálnic

10.06.2008
Obecné
EIA
Utajené jednání vlády: Všechny cesty vedou do Vídně aneb Jižní Morava v sevření dálnic

Ministerstvo dopravy České republiky dnes hodlá na svém zasedání znovu (1) prosadit usnesení schvalující rychlostní silnici R52 přes Mikulov. Kromě R52 přes Mikulov má ovšem vláda tímto usnesením zároveň schválit výstavbu druhé varianty kapacitního spojení Brno -- Vídeň, tzv. variantu břeclavskou. Vláda tak otevírá prostor k tomu, aby namísto jedné vznikly hned dvě drahé a z hlediska dopravního spojení neopodstatněné stavby.(2) Přitom stále chybí potřebné srovnání variant, které by určilo jaké spojení na Vídeň preferovat a proč.

Politický tlak na současnou vládu je zřejmý, o tomto bodu jednání se ministři dohodli prakticky přes víkend a jednají o něm, aniž by byl zařazen do veřejně dostupného programu jednání vlády. Celý postup vlády je možno označit za skandální. "Vláda chce rozhodovat o trasách hned dvou dopravních staveb, a to v situaci, kdy jsou zároveň zadány a nedokončeny dvě komparativní studie. Ty zadalo ŘSD ČR, mají porovnat ekonomické, dopravní i environmentální aspekty právě těchto dvou staveb a samotné jejich vypracování stojí daňové poplatníky téměř 3 miliony korun. Zaplatili jsme za práci, která bude k ničemu?", ptá se Daniela Konečná, právnička Ekologického právního servisu. A dodává: "Přitom i nadále platí, že vláda nemá k rozhodování o konkrétních trasách dálnic a silnic žádné zákonné zmocnění a rozhoduje tak v rozporu s Ústavou ČR".

Ve hře je přitom mnohem více. Vedle zásahu do životního prostředí ojedinělých lokalit Jižní Moravy se rozhoduje o tom, zda budou do silničního beto! nu investovány další závratné sumy veřejných prostředků. Daniela Konečná uvádí: "Vláda zcela ignoruje odborné studie prokazující, že je možné realizovat řešení spojení s Vídní, které může stát až o 30 miliard korun méně. A to už je podezřele vysoká částka." Financování R52 přitom sleduje i Nejvyšší kontrolní úřad, který je zařadil mezi své kontrolní akce.

(1) Viz TZ ze dne 17.4.2008: Usnesení vlády o R52 již příští týden? Rychle, draze, nezákonně. http://www.eps.cz/cz2090486tz/tiskove-zpravy/
(2) Viz TZ ze dne 31.3.2008: Oficiální posudek: dálnice Brno -- Vídeň je zbytečná. Text TZ v přiloženém souboru


Kontakty pro další informace:
Ekologický právní servis, Daniela Konečná, tel: 775 154 085, email: daniela.konecna@eps.cz

 
Kontaktní osoba: Daniela Konečná
Telefon: 775 154 085
E-mail: brno@eps.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí