zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Největší solární elektrárna v ČR se v Hluku zatím stavět nezačne

12.06.2008
Energie
Největší solární elektrárna v ČR se v Hluku zatím stavět nezačne

HLUK - Stavba největší solární elektrárny v České republice, kterou chce v Hluku na Uherskohradišťsku vybudovat společnost R.E.N. Power, se oddaluje. Pro získání stavebního povolení k zahájení prací je totiž nezbytná změna územního plánu, kterou však zastupitelé obce zamítli.


Zastupitelstvo obce v minulosti chválilo záměr stavby solární elektrárny ve svém katastru, se společností R.E.N. Power dokonce uzavřelo smlouvu o pronájmu pozemků. Projekt však narazil na nesouhlas odboru životního prostředí uherskohradišťské radnice a stavebního odboru v Hluku. Pozemky, na kterých má elektrárna vniknout, jsou totiž dosud vedeny jako zemědělská půda.

Elektrárnu o rozloze tři hektary chce společnost R.E.N. Power postavit v lokalitě zvané Ostrovské pole. Podle starosty Hluku Jana Šimčíka není v budoucnu stavba elektrárny vyloučena, záměr na její vybudování stále zůstává v platnosti. "Elektrárna by mohla vzniknout, ale až se případně schválí změna územního plánu. Zatím je to v lokalitě, o které je řeč, nereálné," řekl Šimčík. O změně plánu by podle něj zastupitelé v budoucnu mohli jednat v případě, že o to investor opět požádá.

Připravovaná solární elektrárna v Hluku by měla mít výkon až 1,1 megawattu a náklady na její výstavbu se odhadují na 122 milionů korun. Dosud největší solární elektrárna v České republice se nachází v Jaroslavicích na Znojemsku. Provoz zahájila v listopadu loňského roku a její výkon je 0,9 megawattu. Největší solární elektrárna ve Zlínském kraji s výkonem 702 kilowatů se nachází v Ostrožské Lhotě na Uherskohradišťsku.

http://www.zlinsko24.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí