zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Laciná, nenáročná a ekologická je výroba energie z geotermálních vod

13.06.2008
Voda
Energie
Geologie
Laciná, nenáročná a ekologická je výroba energie z geotermálních vod

ÚSTÍ NAD LABEM - Odbor životního prostředí a zemědělství Krajského úřadu Ústeckého kraje pořádá dnes ve spolupráci s Přírodovědeckou fakultou University Karlovy v Praze celodenní odbornou konferenci na téma Výzkum a využití termálních vod v Ústeckém kraji.


Na krajském úřadu ji včera zahájil hejtman Jiří Šulc, jenž nad ní převzal záštitu. Značí to mimo jiné, že Ústecký kraj, politici, odborníci a veřejnost si jsou společně vědomi, že debata o využívání termálních vod a geotermální energie plně zapadá do současných diskusí o možné hrozbě energetické krize, udržitelného rozvoje planety a využívání alternativních zdrojů energie.


Jiří Šulc krátce pohovořil o využívání termálních vod nebo tzv. suchého tepla termálních hornin v našem regionu a zmínil příklady z Děčína, Ústí nad Labem či Litoměřic. „Pokud bude tento způsob získávání energie životaschopný i v dalších lokalitách, jistě to v našem kraji uvítáme. Všechno, co alespoň částečně nahradí energii vyráběnou z uhlí, ušetří naši krajinu a životní prostředí,“ uvedl hejtman.


Geotermální voda je využívána i v dalších částech naší země, ale především v lázeňství. V oblasti od Benešova nad Ploučnicí a Děčína až k Ústí nad Labem a Litoměřicím nemají geotermální vody specifické chemické složky pro lázeňství vhodné, jsou tedy volně využitelné pro obce i města jako cenný přírodní zdroj nejen pro rekreaci, ale též pro výrobu energie. Energie čisté, bez zátěže na životní prostředí. A také relativně laciné.


V rámci odborné konference představili projekty a optimalizace geotermálních struktur, využívání vod s dopadem na vodní hospodářství a konkrétní projekty a záměry při vyrábění geotermální energie odborníci z UK – Josef Datel a Vratislav Nakládal a Z. Hrkal z Výzkumného ústavu vodohospodářského T. G. Masaryka. Konference je určena pro starosty obcí, pracovníky vodoprávních úřadů, správce povodí i odbornou a laickou veřejnost.

 

http://www.regiony24.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí