zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Akční plány ke snižování hlukové zátěže mohou ovlivnit sami občané

24.06.2008
Hluk
Akční plány ke snižování hlukové zátěže mohou ovlivnit sami občané
Ministerstvo dopravy zveřejnilo Akční plány ke snižování hlukové zátěže pro silnice, železnici a letiště zpracované pro jednotlivé kraje. Plány jsou ke stažení na webových stránkách: www.mdcr.cz
Plán Jihočeského kraje zmiňuje v oblasti Českobudějovicka především dopravní situaci a řešení v lokalitách Litvínovice, Planá, Borek, České Vrbné, dále propojení Nádražní ulice s Pětidomím i obchvat D3 Úsilné – Hodějovice. Negativní důsledky hluku se však přímo dotýkají i obyvatel lokalit Akčním plánem nezmiňovaných. Je proto více než nutné, aby samotní občané Akční plán připomínkovali. Lhůta pro podání připomínek veřejností k Akčnímu plánu Jihočeského kraje končí ke dni 4. 7. 2008.

Akční plány a zejména pak konkrétní opatření ke snižování hlukové zátěže nejsou zpracovány zdaleka dostatečně. Především jsou zde nastiňovány projekty stavebně silničářské, už připravované, málo zse jsou však řešena vlastní protihluková opatření, např. výměna oken.. Pavla Matějková z občanského sdružení Calla uvádí: „Akční plány pro jednotlivé kraje jsou veskrze stejné, obecné, konkrétní opatření jsou řešeny co do celkového obsahu vlastních plánů velmi úzce.“
Firma Ekola, která Akční plány zpracovává, zdůvodňuje jejich nedostatečný obsah špatnými podklady a zadáním. Proto je nutné, aby se na ministerstvo sešlo co nejvíce připomínek konkrétních typů, např.: „na průjezdním úseku silnice I/3 v … vyměnit povrch vozovky za nízkohlučný/" nebo "/na silnici I/2 v úseku 2,5km - 10, 5km snížit rychlost na 50 km/h a zajistit jeho dodržování prostřednictvím pevně umístěných radarů/" atd.
Jednotlivá opatření, která lze navrhovat v konkrétních připomínkách, lze nalézt na webových stránkách Ekologického právního servisu: http://www.hluk.eps.cz/index.php?section=hluk&page=zdroje-hluku-a-prehled-nastroju-reseni.

Další informace poskytnou:

Pavla Matějková, Calla - Sdružení pro záchranu prostředí, tel. 38711381
pavla.matejkova@calla.cz

Michal Bernard – Ekologický právní servis
michal.bernard@eps.cz
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí