zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Co vyplavalo s Wolfem

02.07.2008
Obecné
Co vyplavalo s Wolfem
Jestli někdo Petra Wolfa vydíral, a odkud byl, se asi nikdy nedozvíme. Tím spíš bychom měli upřít pozornost na poslancova kouzla s dotacemi od ministerstva životního prostředí.

Wolf je v tomhle jen špička ledovce. O jeho dotačních machinacích jsme se dozvěděli proto, že se kvůli nim stal politicky zranitelným. Spolu s tím ale vyplula na povrch zpráva NKÚ, odhalující obrovské trhliny v kontrole dotačního systému, jež zneužívaly za minulé vlády na Ambrozkově ministerstvu desítky firem.

Jak vůbec mohla Wolfova společnost získat přes šest milionů korun na dost cimrmanovskou studii "Relace mezi politikou životního prostředí a ekonomickým rozvojem"? Jen proto, že se běžně vypisovaly mlhavé, nejednoznačné programy, které byly zcela nekontrolovatelné.

Wolf zaplatil stovky tisíc ruské firmě za studii, jejíž doslovné znění bylo přístupné na internetu. Tuhle opovážlivost si mohl dovolit jen proto, že ministerstvo od příjemců dotací vůbec nepožadovalo podrobnosti smlouvy s jejich dalšími "dodavateli."

A že Wolf projezdil za jediný rok 840 tisíc korun na jedno místo, které s projektem nesouviselo? To bylo možné za situace, kdy se ministerstvo běžně spokojovalo s jediným dokladem, uvádějícím všechny cesty jako jízdu v rámci projektu. Do této mlhy se u další z přistižených firem mohla skrýt i "cesta asistentky ředitele za 65 tisíc korun na zakoupení jejího kostýmu za sedm tisíc" (protokol NKÚ).

Kontroloři připouštějí, že se teď situace kolem dotací v resortu životního prostředí zlepšila. Jak to však vypadá na dalších ministerstvech, kde takhle zevrubné kontroly nebyly? To bychom věděli, kdyby lidi z NKÚ "šmejdili" v ministerských kancelářích průběžně s očima na šťopkách. A hlavně na svá zjištění upozorňovali dříve, než se jimi začnou mlátit po hlavách politici.

jiri.leschtina@economia.cz
Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
1
2. 2021
1.2-1.11.2021 - Seminář, školení
Litomyšl, Plzeň, Žďár nad Sázavou, Karlovy Vary, Znojmo, Liberec, Modrá, Tábor, Olomouc, Kutná Hora
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí