zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

EU zakázala lov tuňáka ve Středozemním moři

17.06.2008
Příroda
EU zakázala lov tuňáka ve Středozemním moři
Evropská komise zakázala od příštího týdne lov tuňáka obecného ve východním Atlantiku a Středozemním moři. Opatření má zabránit nadměrnému rybolovu druhu, kterému hrozí nebezpečný pokles stavu, uvedla v pátek komise.

Tuňák obecný je oceňovaný milovníky sushi a jeho počty prudce klesly kvůli nadměrnému rybolovu. V uvedených vodách vyrážejí na tuňáky především posádky lodí z Francie, Itálie, Kypru, Malty, Portugalska, Řecka a Španělska.

Pokud se rybolov neomezí, může tuňák obecný vyhynout, říkají vědci. Loni přiměl nadměrný lov tuňáka EU, aby zvýšila omezení jeho lovu o čtvrtinu nad mezinárodní kvótu.

Zájem o ryby je ale silný, zejména v červnu, kdy se druh tře a uloví se zhruba 85 procent těchto ryb. A od loňského roku se proto cena delikatesy zhruba ztrojnásobila.

V Japonsku, které je hlavním trhem s touto rybou, může jeden exemplář přijít až na 100.000 dolarů (1,57 milionu Kč). Tuňák proslul svou značnou velikostí, silou a rychlostí. Některé kusy váží i přes 600 kilogramů.

Posádky lovící pod vlajkou Francie, Itálie, Kypru, Malty a Řecka mají zakázaný lov tuňáka obecného od příštího pondělí. Pro Španěly bude zákaz účinný o týden později. Opatření se vztahuje na posádky lovící vlečnými sítěmi.

Ekologická organizace WWF k rozhodnutí komise připomíná, že se letos neměl lov tuňáka povolovat vůbec. Fond dodává, že přežití druhu ohrožuje vedle nadměrného oficiálního lovu také nelegální rybolov. Absolutní zákaz by měl podle WWF platit alespoň v červnu.
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí