zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

V Paříži zítra začne neformální jednání evropských ministrů životního prostředí ke změně klimatu

03.07.2008
Ovzduší
V Paříži zítra začne neformální jednání evropských ministrů životního prostředí ke změně klimatu

Ministři životního prostředí z členských zemí EU se zítra sejdou v Paříži. Hlavním tématem diskusí během dvoudenního neformálního zasedání Rady EU pro životní prostředí bude změna klimatu. „Blíží se termín, kdy chceme dojít k nové globální klimatické dohodě, která nahradí Kjótský protokol a tak budeme diskutovat právě o budoucí evropské strategii v mezinárodních jednáních v oblasti změn klimatu,“ uvedl vicepremiér a ministr životního prostředí Martin Bursík, který českou delegaci v Paříži povede.

 

Diskuse bude o tom, jak má Evropská unie vystupovat při přípravě na prosincový klimatický summit OSN v Poznani a přímo na něm. Jednání o nové celosvětové klimatické dohodě by měla vyvrcholit o rok později v Kodani jejím přijetím. „Role České republiky bude při vyjednávání za Evropu klíčová, budeme proto pečlivě sledovat, kam se podaří jednání dovést francouzskému předsednictví a s francouzskými kolegy spolupracovat. Po poznaňském summitu převezmeme vedení my. Nebude to žádná legrace,“ dodal Bursík.

 

Pařížské zasedání je první radou ministrů životního prostředí, které budou předsedat Francouzi, kteří své předsednictví v Unii zahájili včera. Všechny tři země nastupujícího předsednického „tria“, jehož součástí je i Česká republika, označily globální změny klimatu jako svou hlavní prioritu v oblasti životního prostředí.

 

Dalším zásadním bodem v diskusi na pařížské neformální Radě EU pro životní prostředí bude samozřejmě také klimaticko-energetický balíček, který je konkrétním krokem a opatřením EU v boji se změnami klimatu. Ministři životního prostředí budou balíček projednávat jak separátně, tak i s ministry členských zemí pro energetiku v rámci pátečního společného pracovního oběda.

 

Jejich debaty v Paříži se zaměří především na problematické body balíčku, jako je solidarita mezi členskými zeměmi v procesu snižování emisí skleníkových plynů, flexibilita v plnění závazků a úniky emisí uhlíku v důsledku možného přesunu průmyslových producentů mimo prostor EU. „Cíl snížit emise o 20 % do roku 2020 nikdo nezpochybňuje, jde jen o  doladění technických detailů jako je například flexibilita jednotlivých zemí v přizpůsobení se novým opatřením, způsob přerozdělování výnosů z aukcí povolenek apod.,“ popsal Bursík.
Zdroj: MŽP

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí