zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Ekonom: Italské odpadky tranzitují přes ČR

07.07.2008
Odpady
Ekonom: Italské odpadky tranzitují přes ČR

Bursíkovo ministerstvo povolilo transport odpadků z Itálie do Polska přes naše území. Vezou je kamiony.

odpadkyPřes území České republiky putují kamiony s nákladem italského odpadu. Souhlas k tomu dalo Ministerstvo životního prostředí (MŽP).

"Celkem jde o tři tisíce tun odpadu, který je určen ke spálení v Polsku," uvedl mluvčí ministerstva Jakub Kašpar. Rozhodně popírá, že by zmíněný tranzit celého nákladu měl něco společného s komunálním odpadem z Neapole.

"Je to přepracovaný odpad z výroby z města Macerata z regionu Marche," ujišťuje mluvčí Kašpar.

Celníci: Jistota, že odpadky Česko opustí, není

Souhlas s tranzitem italského odpadu nevydalo MŽP poprvé. Putoval přes Česko už loni a také to bylo tři tisíce tun, jak upřesnil mluvčí ministerstva Kašpar. Připustil, že různé firmy oslovují ministerstvo, zda by se italský odpad nedal dovézt k likvidaci přímo do ČR. Ale odpověď je pokaždé stejná – tuto možnost náš zákon nepovoluje.

Pozoruhodné je, že o tranzitu italského odpadu přes ČR nevědí ani celníci, ani Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP). Přiznává to jak ředitelka ČIŽP Eva Tylová, tak mluvčí Generálního ředitelství cel Jiří Barták.

"Neexistuje evidence, zda náklad skutečně překročí hranici s Polskem, nebo skončí na našem území v opuštěné hale, případně v příkopu," říká mluvčí celníků Barták.

Zdroj: EKONOM

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí