zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Kvalitní voda ke koupání je na Pelhřimovsku i na Jihlavsku

12.07.2008
Voda
Kvalitní voda ke koupání je na Pelhřimovsku i na Jihlavsku
Na Vysočině trvá zákaz koupání v rybníku Kachlička na Havlíčkobrodsku kvůli vysokému obsahu sinic a zelených řas. Počet sinic roste také v Pilském rybníce a v Domanínu na Žďársku, v rybnících Peklo na Jihlavsku, Řeka, Břevnice a Ředkovský na Havlíčkobrodsku. Přívalové srážky v minulých dnech způsobily u mnoha rybníků zakalení vody a snížení její průhlednosti.
Nejkvalitnější vodu ke koupání mají rybníky na Pelhřimovsku. Tradičně čistá je voda ve všech lesních rybnících na Jihlavsku - v Malém a Velkém pařezitém, Nadymači pod horou Javořicí a také v Černém. Teplota vody se na začátku týdne pohybovala okolo 20 až 23 stupňů. Výrazně chladné počasí v posledních dnech způsobilo pokles teploty až o několik stupňů. Nevhodný ke koupání je rybník Okrouhlík na Jihlavsku, kde se ve vodě, především u pláže, masově rozvíjí fytoplankton včetně sinic, objevuje se hnilobný zápach.
Sinice obsahují látky, které způsobují alergie. U citlivých lidí způsobují vyrážky, poškození zraku či rýmu. Podle hygieniků však mohou produkovat i různé jedovaté látky a způsobit střevní a žaludeční potíže i vážnější jaterní problémy.
Chladné počasí posledních dnů způsobilo i zavření bazénu Polanka v Třebíči či v Jaroměřicích nad Rokytnou. Nízká návštěvnost je i na Vodním ráji v Jihlavě.
Eva ŠINKOVSKÁ
http://regionalist.cz
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
INISOFT s.r.o.
3
10. 2017
3.10.2017 - Seminář, školení
Liberec, INISOFT s.r.o.
INISOFT s.r.o.
4
10. 2017
4.10.2017 - Seminář, školení
Praha, hotel Globus
INISOFT s.r.o.
5
10. 2017
5.10.2017 - Seminář, školení
Olomouc, ibis Olomouc Centre
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí